MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi polscy piloci zakończyli szkolenia na samolotach FA-50. Będzie je można zobaczyć na Air Show 2023 w Radomiu

Janusz Petz
Janusz Petz
Pierwsi polscy piloci zakończyli szkolenie w Korei. Popisy pilotów na maszynach koreańskiej produkcji będzie można podziwiać na Air Show w Radomiu.
Pierwsi polscy piloci zakończyli szkolenie w Korei. Popisy pilotów na maszynach koreańskiej produkcji będzie można podziwiać na Air Show w Radomiu. biuro organizacyjne Air Show/facebook
Pierwsi polscy piloci zakończyli szkolenia na koreańskich samolotach FA-50. Po raz pierwszy nowe maszyny z biało-czerwoną szachownicą, które zastąpią sowieckie MiG 29 będzie można zobaczyć na niebie na ziemi podczas pokazów Air Show w Radomiu.

FA-50 w polskiej armii i ciekawostka pokazów Air Show w Radomiu

Pierwsza grupa czterech polskich pilotów zakończyła 11 tygodniowe szkolenie w 1. Skrzydle Myśliwskim wojsk lotniczych Republiki Korei (Daehanminguk Gong-gun), stacjonującym w bazie lotniczej Gwangju, leżącej 329 km na południe od Seulu. Druga grupa następnych czterech pilotów analogicznie rozpoczęła szkolenie w maju, które potrwa do 13 października.

Cały program szkoleniowy, trwający 23 tygodnie, został podzielony na trzy etapy: loty praktyczne na szkolnych T-50 Golden Eagle, potem na wariancie TA-50 Golden Eagle, a na koniec na symulatorze FA-50 Fighting Eagle. Pierwsze samoloty produkcji koreańskiej z biało-czerwoną szachownicą zgodnie z wcześniejszym planem mają przylecieć do Polski w lipcu, ale zwykli śmiertelnicy będą je mogli zobaczyć w podniebnych popisach, obejrzeć z bliska, a nawet dotknąć na wystawie statycznej na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show, które odbędą się 26 i 27 sierpnia w Radomiu. Na początek do Polski ma być sprowadzonych 12 maszyn, a dostawy kolejnych 36 samolotów rozpoczną się w 2025 roku i zostaną zrealizowane w terminie 2-3 lat.

Wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz usługą wsparcia technicznego wartość umowy wynosi około 2,3 miliarda dolarów amerykańskich netto. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że pospieszny zakup tych samolotów wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla Polski i Europy ze strony bandytyzmu moskiewskiego rujnującego właśnie Ukrainę. Bardzo pozytywne opinie na temat południowokoreańskich maszyn, ale także właśnie możliwość szybkiej realizacji zamówienia skutkowały zakupem FA-50. Samoloty wojskowe nie czekają bowiem na klientów „na półkach”, na realizację zamówienia czeka się latami, a Koreańczycy mieli samoloty do sprzedaży niemal „od ręki”.

Polskie lotnictwo wojskowe czeka też obecnie na dostawę supernowoczesnych amerykańskich samolotów F-35, ma aktualnie do dyspozycji myśliwsko – bombowe Su-22, samoloty wielozadaniowe F-16 oraz niespełna 30 sztuk samolotów MiG 29. To właśnie te ostatnie samoloty zastąpią południowo-koreańskie FA-50.

Poniżej film koreańskich sił powietrznych ze szkolenia polskich pilotów na FA-50:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie