MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pionki. Ruszył przetarg na utylizację 670 ton wybuchowej nitrocelulozy z terenu po byłym Pronicie

Jakub Wojtaszewski
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. pionki24
Miasto Pionki ogłosiło właśnie przetarg na usunięcie 670 ton niebezpiecznej nitrocelulozy, która zalega na terenach po byłych zakładach zbrojeniowych Pronit.

To jeden z największych i najbardziej kosztownych przetargów w ostatnich latach. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi prawie osiem milionów złotych. Prace związane z neutralizacją wybuchowego materiału mają zostać rozłożone na trzy lata.

Druga bomba

Rozbrojenie tak zwanej „bomby ekologicznej” może kosztować w sumie ponad 11 milionów złotych. Pierwsze roboty przy usunięciu zalegającej na byłym Pronicie nitrocelulozy zostały wykonane dwa lata temu. Wówczas szacowano, że koszt całego zadania (unieszkodliwienie 230 ton odpadów z powierzchni 28,4 hektara) wyniesie trzy miliony złotych.
Podczas trwania prac, ich wykonawca, Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia z Zielonki, znalazł nowe pokłady niebezpiecznych odpadów poprzemysłowych.

Pod koniec marca miasto podpisało aneks do wcześniejszej umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu lokalny samorząd dostał kolejne dofinansowanie z Funduszem na utylizację nitrocelulozy. Łącznie udało się uzyskać dotację na poziomie 9,4 miliona złotych.

Duży przetarg

W piątek miasto ogłosiło przetarg na znalezienie firmy, która ma wydobyć i usunąć 670 ton nitrocelulozy. Szacunkowa całkowita wartość tego zadania to 7,698 miliona złotych. Zamówienie przekracza tak zwane progi unijne. To oznacza, że zastosowanie mają określone, bardziej restrykcyjne przepisy prawa o zamówieniach publicznych. Wymagane jest opublikowanie stosownego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wyznaczenie dłuższych terminów na składanie ofert.

Kryterium przy wyborze firmy, która ma zająć się rozbrojeniem „bomby ekologicznej” będzie w 60 procentach cena, a w kolejnych 40 procentach termin wykonania. Oferty można składać do 29 maja. Zadanie podzielono na trzy lata. Do 30 października 2017 roku mają zostać zneutralizowane 192 tony nitrocelulozy. W kolejnych latach 363 tony (do 30.10.2018) i 115 ton (do 30.08.2019).

Zobacz też: Pokaz wybuchów podczas CHEMSS 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie