PKO BP Ekstraklasa. Radomiak Radom wygrał z Górnikiem Zabrze. Zieloni mają trzy punkty na inaugurację sezonu. Zobaczcie zdjęcia z meczu

Radosław Olchowski
Pedro Henrique strzelcem jednej z bramek.
Pedro Henrique strzelcem jednej z bramek. PAP
W meczu 1. kolejki sezonu 2023/2024 PKO BP Ekstraklasy piłkarze Radomiaka Radom rywalizowali na wyjeździe z Górnikiem Zabrze i spisali się wyśmienicie. Po golach Pedro Henrique i Rafała Wolskiego Zieloni zgarnęli trzy punkty!

Górnik Zabrze - Radomiak Radom 0:2. Zobacz zapis transmisji LIVE

Górnik: Bielica - Sekulić, Jensen, Szcześniak, Rasak, Podolski, Olkowski (46. Ennali), Lukoszek, (46.Wojtuszek) Yokota, Krwaczyk, Janicki.
Radomiak: Majchrowicz - Raphael Rossi, Jakubik, Cichocki, Abramowicz, L. Semedo (74. Cayarga), Donis, Wolski (80. Kaput), Machado (64. Grzesik), Alves (80.Castaneda), P. Henrique (80. Rocha).
Bramki: Henrique (60.), Wolski (65.)
Żółte kartki: Yokota, Wojtuszek (Górnik)
Sędziował: Tomasz Musiał

Zobaczcie bramki z meczu:

Zobaczcie zdjęcia z meczu:

Oto zapis naszej relacji

Radomiak wygrał sędziowskie losowanie, ale to Górnik przeprowadził pierwszą groźną akcję w ofensywie. Na szczęście Raphael Rossi w 5 minucie zatrzymał zapędy Lukasa Podollskiego. W odpowiedzi Rafał Wolski uruchomił Lisandro Semedo. Pomocnik radomian wpadł z piłką w pole karne, ale w ostatniej chwili próbę strzału gracza z Radomia zablokowali obrońcy.

W 21 minucie Radomiak wywalczył rzut rożny. Z narożnika dośrodkowywał Roberto Alves, a strzałem z dystansu popisał się Christos Donis. Strzał pomocnika Zielonych poszybował jednak nad poprzeczką. Ten sam zawodnik próbował po kolejnym stałym fragmencie dla Radomiaka. Tym razem Grek trafił w światło bramki, ale Daniel Bielica, bramkarz zabrzan, nie dał się zaskoczyć.

W odpowiedzi gospodarze przeprowadzili szybką akcję, po której w dogodnej sytuacji znalazł się Kamil Lukoszek. Problem Górnika w tym, że ofensywny gracz ekipy trenera Urbana był na spalonym i sędzia Tomasz Musiał słusznie przerwał zapędy miejscowych.
Tuż przed przerwą z piłką w kierunku bramki zabrzan pognał Lisandro Semedo. Pomocnik Zielonych podprowadził "gałę" do 16 i oddal kąśliwy strzał. Niestety niecelny. Do przerwy wynik ani drgnął, choć niewątpliwie Radomiak prezentował się lepiej.

Uważam, że dobrze kryjemy strefy, dobrze się przesuwamy w formacjach. Gramy nieźle. Czekamy na swoje okazje w drugiej połowie, bo te na pewno się pojawią
- skomentował w przerwie dla Canal+ Rafał Wolski, pomocnik Radomiaka

Zaraz po przerwie trener Urban dokonał dwóch zmian. Na boisku pojawili się Lawrence Ennali i Norbert Wojtuszek, którzy zastąpili Pawła Olkowskiego oraz Lukoszka. Radomiak przystąpił bez zmian.

W 53 min Radomiak mógł wyprowadzić zabójczą kontrę. Wolski dogrywał do Pedro Henrique, ale w ostatniej chwili interweniował defensor Górnika i piłka nie dotarła do adresata. Jeśli by się tak stało napastnik Zielonych byłyby "sam na sam" z Bielicą.

60 minuta. GOOOOL. Jest 1:0 dla Radomiaka.Z piłką w pole karne wbiegł Dawid Abramowicz i oddał celny strzał. Golkiper zabrzan wybił futbolówkę przed siebie, do której dopadł Henrique. Wyprzedził bramkarza i wpakował piłkę do bramki miejscowych!

65 minuta - 2:0 dla Radomiaka: Ekipa trenera Galcy wykorzystała błąd bramkarza zabrzan. Bielica wdał się w niepotrzebną rywalizację z Henrique. Przegrał to starcie, po którym Rafał Wolski wcelował do pustej bramki.

Niemal zaraz po zdobyciu drugiego gola na boisku w barwach Radomiaka pojawił się Jan Grzesik, który zastąpił Luisa Machado.
Radomiak nadal przeważał. Przede wszystkim wybitnie grał w defensywie, a w ataku stwarzał groźne akcje zaczepne. Między innymi na bramkę miejscowych z dystansu strzelał Donis, ale tym razem Bielica nie dał się zaskoczyć.

Dziesięć minut przed końcem z boiska zeszli dwaj strzelcy bramek. Wolskiego i Henrique zastąpili Michał Kaput i Frank Castaneda.
Na placu pojawił się też Leonardo Rocha.

W ostatnich chwilach doliczonego czasu szanę na zmniejszenie strat miał Górnik. W polu karnym piłkę przejął Podolski, ale na szczęście dla radomian były reprezentant Niemiec przestrzelił. W doliczonym czasie Zieloni umiejętnie realizowali swój plan. W efekcie pewnie wygrali w Zabrzu!

Tak zapowiadaliśmy spotkanie:
Zieloni rozpoczynają swój czwarty w historii, a trzeci sezon z rzędu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Celem drużyny prowadzonej przez trenera Constantina Gâlcę jest jak najszybsze utrzymanie w elicie, a później gra o wyższe lokaty w tabeli.

W letnim okresie przygotowawczym do Radomiaka dołączyło siedmiu nowych graczy. Bramkarz Krzysztof Bąkowski, obrońcy: Jan Grzesik i Helder Sa, pomocnicy: Michał Kaput, Rafał Wolski, Edi Semedo oraz napastnik Pedro Henrique. Ponadto z wypożyczenia do cypryjskiego Pafos powrócił bramkarz Filip Majchrowicz.

Oto kadra Radomiaka:

Oba zespoły poprowadzą trenerzy, którzy jako piłkarze zaliczyli występy w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii. Jan Urban (Górnik) grał w Osasunie Pampeluna i Real Valladolid, zaś Galca w RCD Mallorca, Espanyolu Barcelona i Villareal CF. Warto dodać, że w trzech ostatnich meczach z Radomiakiem Górnik nie stracił ani jednego gola. Jak będzie ty razem?
Sędzią głównym pojedynku jest Tomasz Musiał z Krakowa.
Zielonych wspierają inne radomskie kluby, występujące w najwyższych klasach rozgrywkowych. Życzenia powodzenia przesłali przedstawiciele siatkarzy Enea Czarnych Radom oraz siatkarek Moya Radomki Lotnisko Warszawa - Radom.