MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po tragediach na torach kolejowych przedstawiciele PKP PLK szkolili instruktorów nauki jazdy

Janusz Petz
Fot. Janusz Petz
Przedstawiciele kolejowej spółki PKP PLK zjawili się w Radomiu, aby przeprowadzić szkolenie i warsztaty dla instruktorów nauki jazdy pod kątem pokonywania przejazdów kolejowych. Coraz mniej ludzi ginie na torach, ale w kwestii bezmyślności kierowców można jeszcze sporo zrobić.

Podczas spotkania z dziennikarzami Karol Jakubowski zaprezentował najnowszy wynalazek spółki w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach - specjalną tabliczkę informacyjną, które umieszczane będą na wszystkich przejazdach kolejowych w Polsce wraz z potrzebnymi telefonami.

Awarie i wypadki

W razie awarii rogatki, albo urządzeń sygnalizacyjnych lub wtedy, gdy dojdzie do wypadku można na tabliczce znaleźć informację z indywidualnym kodem przejazdu, a także potrzebnymi numerami telefonów - do służb ratowniczych oraz służb technicznych kolei. - Już 14 tysięcy przejazdów kolejowych w Polsce zostało wyposażonych w takie naklejki, które mogą uratować kierowcom życie. Od czasu umieszczenia tych naklejek, mieliśmy wiele sygnałów o niebezpiecznych sytuacjach jakie miały miejsce na tych przejazdach - powiedział Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK.

- Przeszkoliliśmy już około dwóch tysięcy instruktorów nauki jazdy, ale dla nas taka wymiana informacji z ludźmi, którzy zajmują się szkoleniem młodych kierowców jest też bardzo cenna - powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w spółce PKP PLK. Podczas szkolenia mówiono między innymi jaka jest zasada działania urządzeń kolejowych, co zrobić jeśli samochód został zamknięty pomiędzy szlabanami, albo jak przekonać młodych kierowców, że w zderzeniu z pociągiem podróżujący w aucie nie ma dużych szans na przeżycie.

- Wszyscy młodzi kursanci mają jak najlepsze podejście do kwestii bezpieczeństwa na przejazdach, ale potem często psuje ich życie. Niekiedy mamy do czynienia z sytuacjami, że młody kierowca zgodnie z przepisami zatrzymuje się na przejeździe, ale zaraz jest ponaglany, „otrąbiany” przez innych. Moim zdaniem trzeba surowo karać kierowców łamiących na przejazdach przepisy, wykorzystując też do tego celu monitoring - powiedział Krzysztof Węglar,z instruktor w szkole jazdy w Grójcu.

Smutna statystyka

W województwie mazowieckim w tym roku (trzy kwartały) na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 22 zdarzeń w których zginęło osiem osób, cztery zostały ciężko ranne. W Polsce pierwsze trzy kwartały to 164 zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych, w których śmierć poniosło 40 osób, 27 zostało ciężko rannych.

Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami, w tym znakiem Stop. Na terenie województwa mazowieckiego jest 960 przejazdów i bezpiecznych przejść dla pieszych.

Zobacz także: Igrali ze śmiercią w podradomskim Natolinie. Mężczyzna podniósł szlaban, a samochody przejechały tuż przed pociągiem

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie