Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska w Radomiu: ostatni bój o miejsca pracy. Co dalej?

Janusz PETZ [email protected]
W obronę miejsc pracy zaangażowali się już związkowcy: Wojciech Redestowicz, szef zakładowej Solidarności i Dorota Dębicka, przewodnicząca oddziału Związku Zawodowego Pracowników Poczty.
W obronę miejsc pracy zaangażowali się już związkowcy: Wojciech Redestowicz, szef zakładowej Solidarności i Dorota Dębicka, przewodnicząca oddziału Związku Zawodowego Pracowników Poczty. Tadeusz Klocek
Parlamentarzyści zignorowali apel związkowców o ochronę miejsc pracy.

Jakub Kluziński, szef stowarzyszenia Kocham Radom:

- Koszty funkcjonowania dyrekcji rejonu w Radomiu będą znacznie niższe niż w Warszawie. Likwidacja rejonu ma też swój wymiar społeczny, bo zwolnienia z pracy będą dotyczyły miasta, gdzie bezrobocie przekracza 21 procent.

Odchudzają rejony

Odchudzają rejony

Zmiany w Poczcie Polskiej oznaczają, że z obecnie działających 62 oddziałów rejonowych pozostanie tylko 17. Region sieci w Warszawie przejmie działania aktualnych oddziałów w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach i Warszawie - Zachód. Z planów wynika, że firma zakłada stopniowe zmniejszanie zatrudnienia, głównie w grupie pracowników wsparcia.

Pocztowi związkowcy twierdzą, że nie odpowiedział im żaden z parlamentarzystów, do których skierowali pisma z prośbą o interwencję w ich sprawie. W obronie oddziału rejonowego Poczty Polskiej w Radomiu wystąpiło stowarzyszenie Kocham Radom.

Najważniejszym argumentem za utrzymaniem radomskiego rejonu poczty są miejsca pracy. W rejonie pracuje około 1100 pocztowców, z czego około 40 osób to pracownicy administracyjni centrali.

Przygotowywany proces zmian może jednak doprowadzić do likwidacji węzła ekspedycyjno - rozdzielczego, a to oznaczałoby zwolnienie z pracy kolejnych 100 osób.

BEZ ODPOWIEDZI

Pocztowi związkowcy zwrócili się z prośbą o obronę radomskiego rejonu poczty do parlamentarzystów.

- Na początku było zainteresowanie tematem, ale do tej pory nie otrzymaliśmy od żadnego z parlamentarzystów jakiejkolwiek odpowiedzi. Jeśli nawet na poziomie lokalnym nie można liczyć na pomoc polityków, to co możemy zrobić? - rozkłada ręce Wojciech Redestowicz, szef zakładowej Solidarności. - Dla nas to bardzo ważne, chcielibyśmy chociażby dowiedzieć się na czym stoimy, jaka będzie skala zwolnień, jakie miejsca pracy można jeszcze uratować?

BYŁO SPOTKANIE

Radosław Witkowski, poseł Platformy Obywatelskiej, twierdzi jednak, że było spotkanie z dyrekcją Poczty Polskiej.

- Przedstawialiśmy argumenty za pozostawieniem rejonu poczty w Radomiu. Poczta Polska to jednak spółka, która ma nie najlepsze wyniki i musi być przygotowana na konkurencję na uwolnionym rynku usług pocztowych. To kierownictwo firmy odpowiada za wyniki ekonomiczne i za funkcjonowanie spółki, a nie posłowie - mówi polityk.

KOCHAJĄ RADOM

W obronie rejonu Poczty Polskiej wystąpiło stowarzyszenie Kocham Radom.

"Dyrekcja Poczty Polskiej właściwa dla województwa mazowieckiego, z wyłączeniem obszaru aglomeracji Warszawy, powinna mieścić się w Radomiu, drugim co wielkości ośrodku województwa. Za takim rozwiązaniem przemawiają zarówno względy ekonomiczne jak i funkcjonalne" - pisze Jakub Kluziński, prezes stowarzyszenia Kocham Radom w piśmie skierowanym do prezesa Poczty Polskiej.

Zwraca też uwagę, że poczta jest właścicielem dużego obiektu biurowego wraz z zapleczem technicznym, praktycznie w centrum Radomia, przy dworcu kolejowym z dogodnym dojazdem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie