Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Ściana Straceń w Zwoleniu przechodzi właśnie remont.

Piotr KUTKOWSKI
Prace przy pomniku w Zwoleniu rozpoczęły się od zerwania płyt i odkopania fundamentów muru. Renowacja będzie kosztować około 70 tysięcy złotych.
Prace przy pomniku w Zwoleniu rozpoczęły się od zerwania płyt i odkopania fundamentów muru. Renowacja będzie kosztować około 70 tysięcy złotych. Piotr Kutkowski
Kiedy pojawi się tam tablica upamiętniająca kapitana Pawła Janeczka?

Tam zginęli niewinni ludzie

Tam zginęli niewinni ludzie

To miejsce, usytuowane w północno - wschodniej części Placu Kochanowskiego, jest doskonale znane wszystkim mieszkańcom miasta. To tu 7 kwietnia 1944 roku Niemcy przeprowadzili zbiorową egzekucję aresztowanych wcześniej mieszkańców wsi: Augustów, Brzeźnica i Zawady. Tragedia odbyła się w obecności zgromadzonego przemocą tłumu. Ponieważ był to Wielki Piątek, ludzi wyciągano nawet z kościoła. Po odczytaniu "wyroku" rozstrzelano na rynku 19 osób przywiezionych wcześniej z radomskiej siedziby Gestapo.

Pomnik Ofiar Faszyzmu - Ściana Straceń zostanie poddany renowacji. Prace już się rozpoczęły i mają być zakończone do połowy września.

Pomnik, którego kluczowym elementem jest kamienny orzeł wskazujący skrzydłem fragment muru - ścianę straceń został oddany w 1958 roku. W 1992 roku w jego obrębie ustawiono także krzyż katyński oraz umieszczono urny z ziemią z miejsc sowieckich kaźni. Miejsce stało się głównym punktem pamięci mieszkańców miasta o tragicznych latach okupacji. Odbywają się tam często uroczystości, niemal zawsze leżą świeże kwiat, palą się znicze.

CZAS NA REMONT

W poniedziałek pomnik został jednak zasłonięty, a wokół niego pojawili się pracownicy budowlani. Właśnie rozpoczęły się prace renowacyjne. Remont ma objąć rekonstrukcję muru, zapewnienie mu izolacji przed wilgocią, oczyszczanie kamiennych elementów i płyt oraz ich odpowiednie zabezpieczenie. Wszystko odbywa się pod nadzorem służb konserwatorskich,

Całość ma kosztować ponad 70 tysięcy złotych, z czego 40 tysięcy złotych wyłoży Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a resztę zapłaci samorząd z własnego budżetu. - Prace maja być zakończone do połowy września - poinformował nas Paweł Nakonieczny z Urzędu Miasta w Zwoleniu.

DLA "JANOSIKA"

Tymczasem Społeczny Komitet Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej w Zwoleniu, który powstał z inicjatywy członków i sympatyków "Solidarności", do których dołączyli przedstawiciele samorządów powiatowego i gmin powiatu chce nadbudować fragment Pomnika Katyńskiego. Ma być tam umieszczona tablica poświęcona kapitana Pawła Janeczka, urodzonego w Zwoleniu szefa zespołu ochrony prezydenta RP i innych osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

DWIE RÓŻNE SPRAWY

Przedstawiciele komitetu uzyskali już zgodę rodziny Pawła Janeczka, rozpoczęły się procedury formalno-prawne, przygotowywana była stosowna uchwała Rady Miasta. Zbierano też fundusze, a projekt plastyczny przygotowywał radomski architekt Tadeusz Derlatka.

Zdaniem Pawła Nakoniecznego nie należy jednak łączyć tych dwóch spraw. - Renowacja i projekt rozbudowy o nowe elementy to zupełnie oddzielne działania - podkreślił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie