MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży będzie uczył historii w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Barbara Koś
- Bić się czy nie bić - to tylko jedno z pytań, jakie sprowokowała promocja książki Sebastiana Piątkowskiego "Powstanie styczniowe lat 1863 - 1864 na terenie obecnego Powiatu Radomskiego", która miała miejsce w Zespół Szkół w Pionkach.
- Bić się czy nie bić - to tylko jedno z pytań, jakie sprowokowała promocja książki Sebastiana Piątkowskiego "Powstanie styczniowe lat 1863 - 1864 na terenie obecnego Powiatu Radomskiego", która miała miejsce w Zespół Szkół w Pionkach. PIK facebook
Powiatowy Instytut Kultury w Iłży będzie uczył historii w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Już dziś starosta radomski Waldemar Trelka oraz Powiatowy Instytut Kultury zapraszają do zapoznania się z publikacją profesora Sebastiana Piątkowskiego "Powstanie styczniowe lat 1863 - 1864 na terenie obecnego Powiatu Radomskiego" i udziału w projektach upamiętniających 160. rocznicę tego ważnego zrywu narodowego.

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży będzie uczył historii w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Program obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przygotowany przez Powiatowy Instytut Kultury, rozpisany jest na cały 2023 rok.

- Rozpoczęliśmy obchody w przededniu wybuchu zrywu, w Mazowszanach (gmina Kowala), gdzie odbyło się spotkanie z cyklu „Retrospekcje. Powiat radomski” - mówi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży. - Kolejny etap to wydanie książki "Powstanie styczniowe lat 1863 - 1864 na terenie obecnego Powiatu Radomskiego. Opowieść o strukturach konspiracyjnych, przebiegu walk zbrojnych i kontekstach społecznych zrywu". Promocja wydawnictwa odbyła się 2 marca w Zespole Szkół w Pionkach. To pierwsza taka publikacja, zbierająca dane o przebiegu zrywu w naszych regionie, osobach zaangażowanych w walkę - podkreśla Renata Metzger.

Publikacja trafia już do szkół powiatu w regionie oraz do gminnych bibliotek publicznych. W wersji elektronicznej książka jest do pobrania TUTAJ

- Także tu znajdują się informacje o najbliższych naszych przedsięwzięciach związanych z rocznicą Postania Styczniowego - dodaje Renata Metzger. - Zapraszamy, zarówno młodzież jak i dorosłych do udziału w konkursie fotograficznym, a dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich mamy zaś grę terenową "Skarby powstańczej poczty". Tytułowych skarbów będziemy szukać z: Lidią Wierzbicką (Przystanek Historia IPN - ZHR Puszcza Kozienicka) i Joanną Kutkowską (Przystanek Historia IPN Izba Pamięci Ks. Romana Kotlarza w Trablicach). Współorganizatorem konkursu fotograficznego jest Zespół Szkół w Pionkach.

Podczas festiwalu "Ikony Wolności", który w sierpniu 2023 roku Powiatowy Instytut Kultury, zorganizuje po raz drugi, również będzie mowa o powstaniu styczniowym. Wraz z Przystankiem Historia Instytutu Pamięci Narodowej Izba Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Trablicach Powiatowy Instytut Kultury przygotuje wtedy dla całych rodzin warsztaty, na których będzie można wykonać biżuterię powstańczą.

- Określone ozdoby, elementy stroku były okazją do zamanifestowania swoich przekonań, patriotyzmu. Przypomnimy, jak wyglądały one w okresie poprzedzającym wybuch Powstania Styczniowego i podczas samego zrywu - mówi Joanna Kutkowska z Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej Izba Pamięci księdza Romana Kotlarza w Trablicach.

Dokładne informacje o naborze na warsztaty w Trablicach znajdą się na stronie www.pik.radom.pl w końcu bieżącego roku szkolnego. W kolejnym roku szkolnym 2023/24 istnieje możliwość organizacji warsztatów także w zainteresowanych placówkach edukacyjnych.

- Zachęcamy do lektury książki profesora Sebastiana Piątkowskiego oraz rozpropagowania konkursu, gry terenowej w swoich środowiskach. Szczegóły na: https://www.pik.radom.pl/powstanie-styczniowe-1863-2023/. Tam także dane kontaktowe do koordynatorów poszczególnych działań programu obchodów 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - dodaje Joanna Kutkowska.

Partnerzy organizowanych przez Powiatowy Instytut Kultury obchodów to: Instytut Pamięci Narodowej oraz Zespół Szkół w Pionkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie