Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała książka o księdzu Józefie Gackim

Barbara Koś Barbara Koś
Ksiądz Józef Gacki (urodzony w 1805 w Pęzach, zmarły w 1876 w Jedlni), historyk ziemi radomskiej, proboszcz Jedlni, jeden z najwybitniejszych ludzi regionu, doczekał się swojej biografii.
Odpis dyplomu magisterskiego księdza Gackiego ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu
Odpis dyplomu magisterskiego księdza Gackiego ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu Wojciech Pestka

Odpis dyplomu magisterskiego księdza Gackiego ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu
(fot. Wojciech Pestka)

Autorem książki" Jak mało… Ks. Józef Gacki (1805-1876), zarys biografii" wydanej przez oficynę Inserat, Radom 2012, jest Wojciech Pestka, pisarz i poeta zamieszkały w Jedlni.

- Ksiądz Józef Gacki zasłużył się na tylu różnych polach - mówi Wojciech Pestka. - Był uczestnikiem obu powstań: listopadowego i styczniowego, w których walczył jako żołnierz - kapelan. Pracował jako pedagog, kronikarz i historyk, Był autorem wielu publikacji naukowych i monografii książkowych. Jako wreszcie kapłan oddał swoje życie społeczności diecezjalnej, dokonując rzeczy w tamtych warunkach niemożliwych: wykorzenił w parafii plagę pijaństwa, doprowadził do upowszechnienia idei wiejskich szkół elementarnych, stworzył na potrzeby parafialne system edukacji dorosłych.

- Na jego publikacje powołują się historycy prawa, filolodzy, badacze historii Polski i historycy Kościoła, socjolodzy, specjaliści od kultury ludowej i etnografii, teolodzy i archiwiści - podkreśla Wojciech Pestka.

Jak zaznacza autor, nigdy jeszcze pełna biografia księdza Gackiego nie została opracowana.

Wszelkie materiały dotyczące księdza, jeśli się w ogóle zachowały, były rozproszone i szczątkowe, fragmentaryczne, rozrzucone po całej Polsce.

- Znalazłem je w między innymi, w archiwum kurii prowincjalnej Pijarów w Krakowie, w Bibliotekce Czartoryskich, archiwum diecezjalnym w Sandomierzu, Siedlcach, Łomży, w archiwum radomskim, w bibliotekach uniwersyteckich w Warszawie i Lublinie, zbiorach muzealnych, kolekcjach prywatnych…Może to nie wszystko ale myślę, że dotarłem do zdecydowanej większości zachowanych materiałów- dodaje Pestka.

Książka, zdaniem autora, nie ma charakteru rozprawy naukowej. Jest napisana z myślą o pokazaniu tła wydarzeń, spopularyzowaniu pewnego sposobu myślenia o powinności obywatela wobec Ojczyzny typowego dla tamtych czasów i tamtego sposobu pojmowania patriotyzmu.

Została napisana dzięki dofinansowaniu Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej -Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka w Radomiu"
Wydanie książki wsparli: Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja w Jedlni, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Pionkach, Radomskie Towarzystwo Naukowe.

Pomnik księdza Gackiego na starym cmentarzu w Jedlni.
Pomnik księdza Gackiego na starym cmentarzu w Jedlni. Wojciech Pestka

Pomnik księdza Gackiego na starym cmentarzu w Jedlni.
(fot. Wojciech Pestka)

-Uważam, że ksiądz Józef Gacki zasłużył na swoją biografię - mówi Wojciech Pestka.
-Uważam, że ksiądz Józef Gacki zasłużył na swoją biografię - mówi Wojciech Pestka. archiwum

-Uważam, że ksiądz Józef Gacki zasłużył na swoją biografię - mówi Wojciech Pestka.
(fot. archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie