Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace w parku w Czarnolesie

Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
Prace pielęgnacyjne  będą wykonywane między innymi w głównej alei.
Prace pielęgnacyjne będą wykonywane między innymi w głównej alei. Piotr Kutkowski
W zabytkowym kompleksie dworsko-parkowym przy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie jeszcze w sierpniu rozpoczną się prace pielęgnacyjne. Objęta nimi będą dwie aleje.

Umowa dotycząca realizacji zadania „Prace konserwatorskie i pielęgnacyjne w zabytkowym parku przy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie” została już podpisana. Przewiduje ona dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dotacją w kwocie 14 tysięcy 400 złotych. Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu przekaże na ten cel 1 tysiąc 600 złotych.

Prace mają się zacząć jeszcze w sierpniu tego roku, a zakończyć we wrześniu. Obejmą one dwie aleje. Pierwsza, zwana potocznie "historyczną" aleja lipowa, powstała w połowie XIX wieku, w okresie kształtowania się pierwszego, regularnego założenia planistycznego, który był dziełem czeskiego ogrodnika Józefa Stichego, zleconym przez księżną Teresę z Lubomirskich Jabłońską. Powstała ona na osi wyznaczającej trakt, prowadzący od miejsca, gdzie stał dom Jana Kochanowskiego - obecnie kaplica Jabłonowskich, do miejsca, gdzie rosła legendarna czarnoleska lipa. Jest to jedno z ważniejszych miejsc, odwiedzanych przez turystów, które obejmuje ważne historyczne ślady związane z dziejami Czarnolasu.

Prace pielęgnacyjne przeprowadzone będą też na drzewostanie w głównej, reprezentacyjnej alei parku. Została ona ukształtowana jako główny element kompozycyjny całego założenia w początkach XX wieku. Jest dziełem architekta krajobrazu prof. Stefana Celichowskiego, a powstała na zlecenie Stanisława Zawadzkiego. Drzewa posadzone są po obydwu stronach alei – są to buki, tuje, lipy, jesiony i klony.
- Cięcia pielęgnacyjne powinny zostać wykonane również ze względu na to, że jest to główny ciąg spacerowy i jezdny dla odwiedzających nasze muzeum - mówi Maria Jaskot, kierowniczka Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie - Brak dbałości o dobrą kondycję tego zasobu stanowi zagrożenie dla pieszych i poruszających się pojazdów.

Według Marii Jaskot planowane prace będą kontynuacją tych, które przeprowadzono w ramach realizowanego w latach 2007-2013 projektu "Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza". Obejmował on nowoczesną aranżację parku z budową kordegardy, amfiteatru i remontem budynku gospodarczego. Prace objęły także rewitalizację stawów wraz z budową instalacji zasilającej, rewaloryzację drzewostanu, modernizację ogrodzenia parku, wymianę nawierzchni i budowę szlaków komunikacyjnych. Wybudowano alejki i główną drogę dojazdową, dawniejsze otrzymały nowe nawierzchnie. Ustawiono także ławki, wykonano nowe ogrodzenie, oświetlenie, instalację nagłaśniającą oraz monitoring. I - co ważne - usunięto bariery architektoniczne, co sprawiło, że zabytkowy dworek z XIX wieku został dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Muzeum otrzymało też stronę internetową, a wszystko to za ponad 6 milionów złotych, z czego blisko 5 milionów złotych pochodziło z funduszy unijnych.

- Park wymaga ciągłych prac, niedawno wichura powaliła jedną z lip - dodała Maria Jaskot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie