Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Aleksander Olszewski z wydziału sztuki radomskiego uniwersytetu pokazuje prace na wystawie ”Opera Aperta - Dzieło Otwarte” w Łodzi

Barbara Koś
W wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki  w Łodzi uczestniczą absolwenci łódzkiej uczelni- 1968.
W wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi uczestniczą absolwenci łódzkiej uczelni- 1968. Marcin Noga
Profesor Aleksander Olszewski pokazuje swe prace na wystawie ”Opera Aperta - Dzieło Otwarte” w Łodzi, wśród grupy artystów, którzy ukończyli studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1968 roku.

- W tej wystawie prezentowanej w Ośrodku Propagandy Sztuki uczestniczą koleżanki i koledzy, z którymi razem studiowaliśmy i w tym samym czasie - w roku 1968 -uzyskaliśmy dyplomy w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - mówi profesor Aleksander Olszewski.

- Byliśmy wówczas cyganerią i awangardą tego miasta -dodaje Czesław Wojciechowski, który wspólnie z Małgorzatą Wyszogrodzką - Trzcinką i Janem Trojanem jest kuratorem wystawy. - Nasza twórczość rozwijała się równolegle ze światowymi tendencjami w sztuce, wchłaniając nowe fakty, które nadal są dla nas źródłem inspiracji - podkreślał podczas wernisażu kurator Wojciechowski.

Obok prac trojga kuratorów, swoje prace pokazują Andrzej Graczykowski,Wiesław Karolak, Aleksander Olszewski, Tadeusz Piechura, Anna Maria Poleska, Grzegorz Przyborek i Janusz Paweł Tryzno.

Większość z nich to pracownicy naukowi łódzkiej Akademii innych uczelni artystycznych, którzy po latach działalności mogą pochwalić się znaczącym dorobkiem twórczym i dydaktycznym.

- Uznaliśmy, że mottem naszej prezentacji będzie „Opera Aperta czyli Dzieło Otwarte”- mówi kurator Czesław Wojciechowski.

Inspiracji w wyborze motta ekspozycji dostarczył Umberto Eco, który o pracy artysty pisał, że "nie daje się nazwać, jest zmienna i ulotna jak myśl zapisana w powietrzu".

"To coś, ten magiczny gen zaklęty w dziele, sprawia, że pragniemy bezustannie do niego wracać, wplątani w hipnotyczną sieć ciągle zmieniających się skojarzeń i niewyczerpanych interpretacji - nie chcemy się od niego uwolnić. W tym sensie każde dzieło jest otwarte, opera aperta, zostaje zinterpretowane jako pewna niedookreśloność, wieloznaczność przekazu, obszar swobody pozostawiony odbiorcy" - napisał Eco.

Prace dziesięciu artystów wywodzących się z łódzkiej ASP będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku im. Sienkiewicza w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie