MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Programy unijne i inwestycje zbrojeniowe mogą zmienić gospodarkę regionu radomskiego

Janusz Petz [email protected]
- Radom ma obecnie swoje "pięć minut"  - mówi Tomasz Tarczyński z Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii.
- Radom ma obecnie swoje "pięć minut" - mówi Tomasz Tarczyński z Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii. Łukasz Wójcik
Na razie Radom bardzo odstaje od najbardziej rozwiniętych obszarów Polski i Unii Europejskiej

Komisja Europejska zaakceptowała Regionalny Program Operacyjny dla województwa mazowieckiego. Będziemy mogli wydać w latach 2014-2020 ponad 2 miliardy euro, ale prawie połowę z tej kwoty na innowacyjne technologie, ochronę środowiska i programy informatyczne. Mniej będzie pieniędzy na drogi, wodociągi, kanalizację. W jakim stopniu będziemy mogli skorzystać z dotacji przeznaczonych na technologie dorównujące poziomowi Stanów Zjednoczonych albo krajów Dalekiego Wschodu?

Radomskie pięć minut

Z myślą o priorytetach w programach unijnych, dotyczących perspektywy na lata 2014 -2020 powstały inicjatywy dotyczące rozwoju nowoczesnych technologii oraz współpracy uczelni i instytutów naukowych z przemysłem.

W Radomiu, w budynku Fabryki Broni za kilka lat powstanie Park Naukowo-Technologiczny. Będzie świadczył usługi dla bardzo różnych dziedzin gospodarki, wspierał rozwój nowych technologii, pozwalał korzystać mniejszym firmom z laboratoriów albo urządzeń, na które nie stać małych przedsiębiorstw. W instytucji tej mają być rozwijane technologie na pograniczu przemysłu cywilnego i zbrojeniowego.

- W programach unijnych nie jest napisane wprost, że fundusze unijne mogą być wykorzystywane na tworzenie parków naukowo-technologicznych, ale tego rodzaju przedsięwzięcia mają szansę na wsparcie z różnych źródeł. Radom z przyczyn politycznych i nie tylko ma obecnie swoje pięć minut, które powinien wykorzystać - mówi Tomasz Tarczyński z Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii.

Nie tylko zbrojeniówka

W ciągu najbliższych lat Radom może w dużym stopniu skorzystać z programów zbrojeniowych związanych z modernizacją polskiej armii. Na ten cel ma być przeznaczonych 130 miliardów złotych. Część tych pieniędzy trafi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fabryki Broni Łucznik albo pionkowskiego zakładu Mesko w Skarżysku- Kamiennej.

Szansę na nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy stwarza radomska Strefa Gospodarcza, która ma powstać w połowie tego roku, a także poszerzenie o 25 hektarów radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wyliczono, że na nowych terenach podstrefy ulokują się firmy, które zatrudnią w ciągu najbliższych kilku lat ponad 800 pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie