Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura stawia zarzuty staroście powiatu szydłowieckiego. Rozpoczął się proces sądowy

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Do Sądu Rejonowego w Szydłowcu wpłynął akt oskarżenia przeciwko staroście tamtejszego powiatu. Dotyczy ono między innymi niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. Sam włodarz uważa, iż zarzuty są bezpodstawne.

Sprawa sięga do 2018 roku. Jeden z przedsiębiorców, Roman Markiewicz w gminie Szydłowiec, od lat skupował tereny w powiecie szydłowieckim, a następnie przeprowadzał rekultywację. Gdy pojawiła się możliwość wykorzystania materiału z wyrównania działek do budowy trasy S7 postanowił to wykorzystać. Według inwestora było to konieczne ze względu na wybieranie piasku przez ludzi oraz obecność skarp.

Kłopoty przedsiębiorcy

W styczniu 2018 roku Markiewicz złożył wymagane dokumenty w Starostwie Powiatowym w Szydłowcu. Zgoda na rekultywację terenu w kierunku rolnym nadeszła 15 maja 2018 oraz na przetwarzanie odpadów 22 maja 2018 roku, czyli ziemi pochodzącej z wyrównania działki. Jednocześnie w dokumencie podpisanym przez starostę czytamy, że zabroniono prac rekultywacyjnych w granicach istniejącego złoża "Szydłowiec" oraz że zastrzegł sobie prawo do wykonywania kontroli. 21 czerwca 2018 roku na działki wjechał ciężki sprzęt. 12 lipca 2018 roku starosta wydał postanowienie z urzędu o zawieszeniu robót (tego samego dnia miała wpłynąć skarga od mężczyzny mieszkającego blisko działek, na których Markiewicz prowadził roboty. Skarżył się między innymi na to, że samochody rozjeżdżają drogę). Dzień później zawiadomił Okręgowy Urząd Górniczy, którego pracownicy przeprowadzili kontrolę w dniach 31 lipca - 1 sierpnia 2018 roku. Powodem wizyty miało być prowadzenie na dużą skalę wydobycia kopaliny bez wymaganej prawem koncesji, do czego Markiewicz się nie przyznaje. Uważa również, że kontrola urzędu nie była uzasadniona.

Akt oskarżenia

- 7 sierpnia 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała do Sądu Rejonowego w Szydłowcu akt oskarżenia przeciwko Staroście Szydłowieckiemu oskarżając go o przestępstwo z artykułu 231, paragraf 2 Kodeksu Karnego" (to podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 - przyp. red.) - czytamy w piśmie skierowanym do naszej redakcji, podpisanym przez Mirosława Wachnika, Prokuratora Okręgowego z Radomia.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła biegła wydająca opinię na zlecenie Starostwa Powiatowego w Szydłowcu odnośnie ustalenia czy nastąpiła utrata wartości użytkowej gruntów rolnych na wskazanych gruntach. W niniejszej sprawie nikomu nie przyznano statusu pokrzywdzonego.

Dalej czytamy, że oskarżenie dotyczy "niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w 15 maja 2018 roku przez starostę jako funkcjonariusza publicznego, działającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, w toku postępowania administracyjnego w przedmiocie rozpoznania wniosku dotyczącego kierunku rekultywacji dla terenu obejmującego nieruchomości gruntowe". Dalej możemy przeczytać, że "poprzez wydanie decyzji bez dokonania uprzednich wymaganych ustaleń i nałożenie decyzją obowiązku rekultywacji w kierunku rolnym na spółkę niebędącą stroną w sprawie, czym działał na szkodę interesu publicznego poprzez umożliwienie wnioskodawcy wydobywanie z działek objętych decyzją, bez koncesji wymaganej przepisami ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku Prawo geologiczne i górnicze, kopaliny, a następnie jej sprzedaż".

Jak tłumaczy prokuratura, sformułowanie "działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez inne osoby" nie oznacza, że oskarżony takie korzyści osiągnął, a jedynie poprzez swoje zachowanie umożliwił innym osobom jej osiągnięcie poprzez wydobywanie bez koncesji z działek objętych decyzją kopalin, a następnie ich sprzedaż, bez uiszczenia stosownych opłat koncesyjnych.

- W związku z prowadzonym przed Sądem postępowaniem informuję, że postawione w sprawie zarzuty uważam za bezpodstawne zarówno co do meritum jak i przedstawionych na ich poparcie dowodów. Sprawa dotyczy postępowania administracyjnego w przedmiocie rekultywacji oraz wydanej przez Starostę decyzji. Skierowanie do sądu aktu oskarżenia wynika z nieprawidłowej oceny stanu faktycznego i zgromadzonych dowodów. Nigdy nie popełniłem przestępstwa – również w tej sprawie działałem z zachowaniem najwyższych standardów - mówi nam włodarz powiatu szydłowieckiego.

Jak udało nam się ustalić, pierwsza rozprawa została wyznaczona na 29 grudnia 2020 roku, ale została ona odroczona do 19 marca 2021 roku na wniosek obrońcy oskarżonego. Na rozprawie w wyznaczonym terminie doszło do otwarcia przewodu sądowego. Według Arkadiusza Guzy, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Radomiu, oskarżony tego dnia złożył wyjaśnienia, w których nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Rozprawa została odroczona do 8 czerwca 2021, na której ma być przesłuchanych czterech świadków z aktu oskarżenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie