Prosta komunikacja w pigułce. Za nami 5. konferencja o prostym języku w ING

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Ponad 4 godziny rozmów, dzielenia się inspiracjami, doświadczeniem i ekspercką wiedzą. Za nami 5. edycja konferencji o prostym języku. Temat zagościł stacjonarnie, w centrali ING w Katowicach, ale też w domach prawie 1200 osób, które z zapałem śledziły transmisję wydarzenia w internecie. Mnóstwo inspiracji, wiedzy i pomysłów na to, jak włączyć prosty język do swojej codzienności oraz zawodowych wyzwań.

Spotkanie z ekspertami od komunikacji i języka

Konferencja o prostym języku to coroczne spotkanie ekspertek i ekspertów od komunikacji i języka. 5. edycja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Sala audytoryjna ING w Katowicach wypełniona była po brzegi. Do tego prawie 1200 osób, które od 10:45 śledziły transmisję konferencji na żywo. Na uczestników czekała potężna dawka wiedzy i inspiracji, którą zapewniło ośmiu zaproszonych gości.

- To wspaniałe uczucie obserwować, jak powiększało się grono upraszczających język przez te 5 edycji naszej konferencji. Co roku dowiadujemy się czegoś nowego o tym, jak tworzyć efektywną komunikację - dostępną, prostą, przemyślaną. Jak korzystać z narzędzi, aby to robić jeszcze lepiej! - mówiła Karolina Żurowska, ekspertka prostego języka w ING, odpowiedzialna za organizację i prowadzenie konferencji.

O tym - z różnych perspektyw - opowiedzieli nam zaproszeni goście. Było o komunikacji w administracji, o języku prawa, o technologii, tajnikach spraw kryminalnych, sztucznej inteligencji i aplikacji mObywatel.

- Nasza konferencja już na stałe wpisała się w kalendarium jesiennych wydarzeń - dodała Karolina Żurowska.

Język inkluzywny, komunikacja i... lingwistyka kryminalistyczna

Pierwsza na scenie wystąpiła prof. Jadwiga Stawnicka, autorka ponad 170 publikacji i 22 monografii naukowych w zakresie lingwistyki kryminalistycznej, bezpieczeństwa, komunikacji kryzysowej, a także badań konfrontatywnych z zakresu językoznawstwa. Prof. Jadwiga Stawnicka jest również członkiem Towarzystw Językoznawczych krajowych i zagranicznych. Podczas wystąpienia opowiedziała o doświadczeniach biegłego sądowego z lingwistyki kryminalistycznej.

- Sprawca może zdradzać sam siebie poprzez użycie cech językowych. Ta wartość diagnostyczna ma ogromne znaczenie. Takie ekspertyzy są bardzo przydatne. Cieszę się, że je mogę wykonywać, bo to jest moja pasja - powiedziała prof. Jadwiga Stawnicka.

Uczestnicy 5. konferencji o prostym języku mogli posłuchać także prof. Jacka Wasilewskiego, który wprowadził w zagadnienie języka inkluzywnego. Profesor przedstawił wiele ciekawych badań i przykładów ze świata języka równego oraz przystępnego.

Prosta komunikacja w pigułce. Za nami 5. konferencja o prostym języku w ING

Prosto o trudnym języku prawniczym

Natalia Zych z ING opowiedziała o ustawach zrozumiałych dla każdego oraz o tym, czy można przełamać barierę skomplikowanego języka prawnego.

- Cieszę się, że mogę tutaj wystąpić i opowiedzieć o tekstach ustaw, które, pomimo że trudne, skomplikowane i mało przystępne, adresowane są do bardzo szerokiego grona odbiorów. Od kilkunastu lat zajmuje się bankowością w ING. Od kilku lat pracuje nad produktami cyfrowymi dla klienta indywidualnego. Dbam o jak najlepsze doświadczenia użytkowników w świecie cyfrowym. W 2015 roku po raz pierwszy miałam okazję współpracować z pracownią Polskiej Polszczyzny i upraszczać pisma bankowe. Zaczynaliśmy od pism reklamacyjnych i to był pierwszy moment, kiedy zafascynowałam się prostym językiem - powiedziała Natalia Zych z ING Banku Śląskiego.

Dodała, że legal design bardzo pomaga we wszystkich projektach związanych z upraszczaniem pism, usług, dokumentów prawnym i prawniczych.

- Jest to podejście do transformacji i zmiany tego rodzaju treści prawnych, usług i produktów, po to, aby były bardziej zrozumiałe i przystępne oraz żeby dbać o jak najlepsze doświadczenie użytkowników - podkreśliła Natalia Zych z ING.

mObywatel – kulisy projektowania aplikacji

Anna Dereń i Karol Owczarek z Centralnego Ośrodka Informatyki odsłonili kulisy projektowania aplikacji mObywatel. Było o specyfice tworzenia treści w administracji oraz o wyzwaniach, jakie stawia pisanie tekstów do rządowej aplikacji. Anna i Karol opowiedzieli także o tym, jak pracują na co dzień i co sprawdza się w ich działaniach.

- Pracujemy w Centralnym Ośrodku Informatyki i jest to taki software house dla sektora publicznego. Tworzymy aplikacje, strony, serwisy, elektroniczne wnioski oraz różne cyfrowe rozwiązania dla sektorów publicznych. Budujemy też systemy państwowe, różne rejestry, które przechowują dane obywateli. Ułatwiają one pracę urzędników i przyspieszają procesy. Obecnie pracuje u nas około 1500 osób - specjalistki i specjaliści z różnych dziedzin - mówili prelegenci.

Anna Dereń, Karol Owczarek tworzą zespół projektowania treści. Są obecni w każdym produkcie Centralnego Ośrodka Informatyki. Angażują się w projekty od samego początku, aż do ich wdrożenia.

- Nazwa projektant, projektantka treści ma podkreślić nasz wkład w kształt makiet i architekturę informacji. Świadomość wagi języka w organizacji budujemy poprzez szkolenia z prostego języka. Takie szkolenie przechodzi każda nowo zatrudniona osoba. Do tej pory przeszkoliliśmy już 1300 osób - powiedział Karol Owczarek.

- Aplikacja mObywatel tworzona jest wspólnie z jej użytkownikami. Zespół badawczy Centralnego Ośrodka Informatyki prowadzi testy użyteczności, sprawdza nowe pomysły i funkcje - dodała Anna Dereń z Centralnego Ośrodka Informatyki.

Sztuczna inteligencja jako szansa dla naszej przyszłości

Uczestnicy konferencji z zachwytem słuchali opowieści Petrosa Psyllosa - elektronika, programisty i innowatora. Petros wprowadził wszystkich w świat sztucznej inteligencji. Opowiedział o swojej działalności - wdrażaniu nowoczesnych technologii, w tym m.in. zastosowaniu sztucznej inteligencji, wirtualnych asystentów, human–computer interaction i ochronie zdrowia.

Zwieńczeniem 5. konferencji o prostym języku było wystąpienie Pawła Szczepańca i Marcina Grockiego z ING Banku Śląskiego, którzy opowiedzieli o wykorzystaniu AI w upraszczaniu języka. Przedstawili także aplikację Prostomat 2.0 - drugiej wersji aplikacji, która powstała w 2019 roku.

- Dziś pomaga naszym pracownikom upraszczać teksty. Skala to około 2-3 tys. tekstów miesięcznie, więc to całkiem niezły wynik - mówił Paweł Szczepaniec, marketingowiec i szef zespołu Po prostu w ING.

Konferencja o prostym języku na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Po raz piąty entuzjaści tego tematu z różnych środowisk i branż podzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarium jesiennych wydarzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prosta komunikacja w pigułce. Za nami 5. konferencja o prostym języku w ING - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie