Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa drogi wojewódzkiej w gminie Chlewiska potrwa znacznie dłużej. Budowlańcy napotkali problemy

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 727 w gminie Chlewiska potrwa do maja przyszłego roku. Budowlańcy napotkali niespodziewane problemy.
Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 727 w gminie Chlewiska potrwa do maja przyszłego roku. Budowlańcy napotkali niespodziewane problemy. Mateusz Kaluga
Do maja przyszłego roku potrwa budowa drogi wojewódzkiej numer 727 w gminie Chlewiska. Wszystko przez niespodziewane utrudnienia, na które natrafił wykonawca robót.

Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej numer 727 w gminie Chlewiska. Inwestorem w tym przypadku jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, natomiast wykonawcą konsorcjum firm, gdzie liderem jest kieleckie przedsiębiorstwo Fabe Polska. Inwestycje opiewa dokładnie na 38,4 miliona złotych i w tym roku jest największym drogowym zadaniem Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Termin przedłużony

Droga miała być przebudowana w systemie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że na wykonawcy robót budowlanych spoczywał obowiązek sporządzenia między innymi dokumentacji projektowej. Już w zeszłym roku konsorcjum rozpoczęło przygotowanie terenu pod budowę, rozpoczęli między innymi od wycinki drzew. Najtrudniejsze prace rozpoczęły się na początku 2019 roku. W pierwotnym terminie czas na zakończenie robót był do końca listopada tego roku. Wiadomo jednak, że przesunięto termin, który zaakceptowali mazowieccy drogowcy.

- Czas na zakończenie robót jest do maja 2020 roku z uwagi na przebudowę obiektów mostowych. To duża inwestycja, wykonawca mógł mieć opóźnienia, natrafili na niespodziewane przeszkody, jak chociażby niewybuchy w miejscu składowania materiału. Ale na opóźnienia składa się tak na prawdę wiele rzeczy. My to akceptujemy

- mówi Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

CZYTAJ KONIECZNIE: Niebezpiecznie pod Chlewiskami! Na terenie gminy znaleziono niewybuchy i pociski artyleryjskie

Co już zrobili?

Przypomnijmy, że wyremontowany będzie tam ponad sześciokilometrowy odcinek, biegnący z miejscowości Zielonka do samych Chlewisk. Zgodnie z założeniami będzie tam wybudowana droga, wybudowane chodniki, kanalizacja, nowe zatoki autobusowe, czy odwodnienie. Prace budowlańców postępują. Jest już zbudowany zarys zatok dla autobusów, w Pawłowie ułożono na kilkuset metrach chodniki, a także warstwę nawierzchni asfaltowej. Prace trwają jednak w kilku miejscach na całym odcinku przebudowywanej trasy. Najtrudniejsze prace ziemne już za wykonawcą. Jak do tej pory, wydano ponad siedemnaście milionów złotych. Podbudowę drogi wykonano wykonano niemal w połowie. Prace prowadzone są przy częściowym zamknięciu trasy, ruchem kierują światła drogowe. - Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do świateł - kontynuuje Monika Burdon. - Miejmy nadzieję, że zima będzie łagodna i będzie można prowadzić jakieś roboty.

W Jastrzębiu już skończyli

Na początku października między innymi z udziałem wicemarszałka Mazowsza Rafała Rajkowskiego i lokalnych władz, otwarto przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej numer 727 w gminie Jastrząb. Realizacją inwestycji zajmowała się firma Budromost Starachowice z Wąchocka. Całkowity koszt robót to 8,3 miliona złotych. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. W tym przypadku, aby doszło do rozpoczęcia robót, gmina Jastrząb wzięła na siebie opracowanie dokumentacji technicznej. Kosztowała około 130 tysięcy złotych.

Zakres prowadzonych prac był bardzo szeroki. Budowlańcy modernizowali drogę prawie od przejazdu kolejowego w Lipienicach Górnych aż do kościoła w Jastrzębiu. To około półtorakilometrowy odcinek. Na całej długości wymieniono asfalt i zbudowano chodniki oraz zjazdy na posesję, a także namalowano pasy. Pojawiła się kanalizacja deszczowa. Wybudowano zatoki autobusowe, postawiono barierki przydrożne. Pracę prowadzono również na moście w Lipienicach Dolnych nad rzeką Szabasówką. Ruchem podczas budowy kierowały światła drogowe, które powodowały niewielkie korki. W dwóch miejscach w Jastrzębiu, na wysokości cmentarza, wybudowano wysepki, które mają zmusić kierowców do ograniczenia prędkości i w konsekwencji zwiększenia bezpieczeństwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie