Przebudowa linii kolejowej Radom - Warszawa. Trwają prace w...

  Przebudowa linii kolejowej Radom - Warszawa. Trwają prace w powiecie grójeckim, wkrótce budowa drugiego toru Warka - Radom. Co już zrobiono?

  MAG

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Przebudowa linii kolejowej Radom - Warszawa. Trwają prace w powiecie grójeckim, wkrótce budowa drugiego toru Warka - Radom. Co już zrobiono?
  1/4
  przejdź do galerii

  ©PKP PLK

  Trwa przebudowa linii kolejowej numer 8 Warszawa – Radom. Prace na odcinku Czachówek – Warka przebiegają planowo - poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycja pomiędzy Czachówkiem a Warką kosztuje 216 milionów złotych i jest współfinansowana z funduszy europejskich.
  Jak poinformowała w ostatni piątek spółka kolejowa, właśnie modernizowane są stacje kolejowe na terenie powiatu grójeckiego. Rozbierane są tory oraz stare perony. Zamontowano również fundamenty dla nowej sieci trakcyjnej.

  Prace na torowiskach  - W październiku pomiędzy Czachówkiem a Warką zdemontowano 8 kilometrów torów na szlakach i stacjach Warka i Chynów. Zdjęto 17 kilometrów sieci trakcyjnej.
  Specjalne maszyny, tak zwane oczyszczarki usunęły stary tłuczeń na kilkunastu kilometrach. Rozebrano też peron w Gośniewicach, podobne prace toczą się przy peronach w Sułkowicach, Krężelu oraz Michalczewie. Wykonawca zamontował już fundamenty pod 300 nowych słupów trakcji oraz część nowych konstrukcji sieci trakcyjnej - relacjonował Karol Jakubowski, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

  Według niego, na placu budowy zgromadzono również szyny, podkłady i wiele ton kruszywa, a w prowadzonych pracach są wykorzystywane również pociągi sieciowe, oczyszczarki tłucznia i palownice oraz klasyczne koparki, ładowarki i wywrotki.

  Prace do 2020 roku  Według inwestora, zasadnicze prace torowe pomiędzy Warką a Czachówkiem Południowym mają zakończyć się w połowie 2020 roku. Trwają też przygotowania do rozpoczęcia pod koniec roku prac na odcinku Warka – Radom.

  - Inwestycja na odcinku Czachówek Południowy – Warka koncentruje się na przebudowie stacji Chynów i Warka oraz przystanków Sułkowice, Krężel, Michalczew oraz Gośniewice. W Chynowie i Warce docelowo wybudowane zostaną przejścia podziemne, wyposażone w pochylnie, co zapewni lepszy dostęp do pociągów osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Na wszystkich peronach będą nowe wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie oraz tablice informacyjne - zapewniał Karol Jakubowski.

  Oprócz tego mają być wymienione tory na 20 kilometrach dwutorowej linii kolejowej, jej sieć trakcyjna oraz 26 rozjazdów. Zmodernizowanych ma być też 12 przejazdów, a w ciągu drogi wojewódzkiej numer 731 w Warce ma powstać wiadukt drogowy.

  - Podczas inwestycji zapewniony jest ruch pociągów. Obowiązuje rozkład jazdy, który już uwzględnia prowadzone tam prace - dodał rzecznik spółki kolejowej.

  Linia kolejowa od nowa  Inwestycja o wartości 216 milionów złotych jest w 85 procentach współfinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jak informują kolejarze, na przełomie roku zaplanowano rozpoczęcie prac także pomiędzy Warką a Radomiem. Dobudowany zostanie drugi tor, co to zwiększy przepustowość całej trasy.

  Trzy nowe przystanki, w tym dwa w Radomiu, usprawnią komunikację w regionie. Ponadto przebudowane zostaną perony na stacji raz dziewięciu przystankach. Wartość modernizacji odcinka Warka – Radom to 429 milionów złotych,z czego dofinansowanie unijne wynosi 85 procent.

  Jak czytamy w komunikacie spółki kolejowej, po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia, skróci się czas podróży ze 115 do około 75 minut. "Po uzyskaniu wszystkich zgód administracyjnych najszybsze pociągi pojadą z prędkością 160 km/h. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe i nowe urządzenia sterowania ruchem.".


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Halloween w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  QUIZ.
  Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  Zobacz też: O czym należy pamiętam idąc na grzyby? Oto kilka wskazówek, które powinien znać każdy miłośnik grzybobrania.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo