MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Czy prezydent Radosław Witkowski może stracić mandat?

Janusz Petz
Tadeusz Klocek
Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu zwrócił się do Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia o złożenie wyjaśnień w kwestii zarzutów stawianych mu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dotyczą one niedopuszczalnego łączenia stanowisk. Radosław Witkowski twierdzi, że nie zrobił nic niezgodnego z prawem.

- Czekamy na odpowiedź prezydenta, ale Radosław Witkowski nie musi odpowiadać, może też nie składać wyjaśnień podczas sesji, gdy będzie rozpatrywany wniosek o wygaszenie jego mandatu - mówi Dariusz Wójcik. Od otrzymania wniosku z Centralnego Biura Antykorupcyjnego miał 30 dni na wprowadzenie tego punktu do porządku obrad. Ostatecznym terminem, kiedy radni będą głosować w tej sprawie jest 24 lutego.

CZYTAJ KONIECZNIE: Radom. Centralne Biuro Antykorupcyjne ma zarzuty dla prezydenta Radosława Witkowskiego

Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca prezydentowi Radomia, że zasiadając w Radzie Nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego naruszył przepisy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Radosław Witkowski odrzuca zarzuty, twierdzi, że ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku przenosiła własność tych akcji na rzecz Skarbu Państwa. Zresztą, gdy po czterech miesiącach sprawa wzbudziła kontrowersje, zrezygnował z zasiadania w tym gremium i zwrócił zarobione pieniądze.

tralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca prezydentowi Radomia Radosława Witkowskiego naruszenie przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Prezydent nie podpisał protokołu pokontrolnego i twierdzi, że zarzuty są zupełnie bezpodstawne.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Agenci twierdzą, że Witkowski zasiadając w Radzie Nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego naruszył przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. W ich ocenie Skarb Państwa nie był większościowym udziałowcem spółki, która Witkowskiego powołała na członka rady.

Radosław Witkowski odrzuca zarzuty, twierdzi, że ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku przenosiła własność tych akcji na rzecz Skarbu Państwa. Zresztą, po czterech miesiącach, gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zrezygnował z zasiadania w tym gremium i zwrócił zarobione pieniądze.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

W Radzie Miejskiej Radomia Prawo i Sprawiedliwość ma 12 głosów, tyle co Platforma Obywatelska. Przeważający głos będzie miało więc czterech pozostałych radnych. Są to: Jan Pszczoła z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Kazimierz Woźniak z Radomian Razem, Ryszard Fałek i Leszek Pożyczka, ze Wspólnoty Samorządowej.

Jeśli rada podejmie decyzję o wygaszenie mandatu prezydenta, ten może się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd ma obowiązek w ciągu 14 dni rozstrzygnąć sprawę. Później strony mogą odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Jeśli Rada Miejska nie wyrazi zgody na wygaszenie mandatu, wojewoda wzywa ją do usunięcia naruszenia prawa. Sprawa wraca do Rady Miejskiej. Jeśli ta utrzyma swoją decyzję, wojewoda może wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu. Prezydent może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a na koniec do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

ZOBACZ TEŻ: Radosław Witkowski prezydent Radomia w sprawie kontroli CBA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie