Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Dwie rocznice i dwie wystawy w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego

Barbara Koś
Wystawę otworzył Adam Zieleziński,z lewej Kazimierz Jaroszek,z prawej :Krzysztof Głowacki i Krzysztof Skarżycki.
Wystawę otworzył Adam Zieleziński,z lewej Kazimierz Jaroszek,z prawej :Krzysztof Głowacki i Krzysztof Skarżycki. Joanna Gołąbek
„Radomianie na drodze do niepodległości” oraz „XX-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego” to dwie nowe wystawy otwarte w poniedziałek w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Na uroczysty wernisaż przyszli przedstawiciele władz samorządowych i bardzo duża grupa radomian. A przez cały czas wernisażu przed gmachem muzeum i w jego holu stały warty żołnierskie z grup rekonstrukcyjnych Liceum imienia Kochanowskiego.

Wszystkich gości powitał Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego. O tej ważnej dacie, jaką jest 100 lecie odzyskania niepodległości dla Radomia, mówił Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego, które jest współorganizatorem ekspozycji.

Nawiązał też do rocznicy Adam Duszyk, historyk „Kochanowskiego.” Historyk i jednocześnie „dowódca żołnierzy”, zaprosił ich na środek i poprowadził „lekcję poglądową” wskazując i omawiając szczegóły ówczesnych mundurów żołnierzy i żołnierek.
Wystawy gratulował poseł Leszek Ruszczyk, przewodniczący Rady Muzeum.

Co jest na wystawie

O wystawie mówili jej kuratorzy: Krzysztof Skarżycki z Muzeum oraz Krzysztof Głowacki z Archiwum Państwowego. Na wystawie prezentowane są głównie zbiory muzeum i Archiwum.

Eksponaty, jak mówili kuratorzy, to dokumenty, fotografie i przedmioty, jak medale, odznaczenia i inne rzeczy związane z wojskami tamtych lat. Tłem ekspozycji jest wybuch wojny, który w sierpniu 1914 roku rozbudził nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości,
Potem ukazany jest Radom latem 1915 roku, kiedy miasto znalazło się pod okupacją austriacką. Kolejna część ekspozycji obejmuje lata 1915-1918. Mowa jest o Legionach Polskich, bo uczestniczyli w ich walkach radomianie jak Michał Brzęk-Osiński. Podobne przedsięwzięcie podjęto u boku Rosji w postaci epizodycznego Legionu Puławskiego, w którym w okolicach miasta walczyło wielu radomian, jak na przykład, w bitwie pod Pakosławie koło Iłży. Kolejna część ekspozycji pokazuje Republikę Radomską, powołaną już 2 listopada 1918 roku. Jest też wspomnienie wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku, w której bili się także radomianie.

20 lat współpracy

Druga wystawa nosi tytuł „XX-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego” i pokazuje dwudziestoletni okres współpracy Muzeum z Samorządem Województwa Mazowieckiego. To czas, podczas którego muzeum rozbudowało i wyremontowało swoja siedzibę dzięki dotacjom Samorządu, okres, w którym zrealizowano wiele inwestycji i zakupów. Za te pieniądze zorganizowano szereg interesujących wystaw historycznych i tych prezentujących dorobek kulturalny regionu radomskiego. Na wystawie są też eksponaty zakupione podczas trwania 20. letniej współpracy.

Uzupełnieniem wernisażu stał się program artystyczny w wykonaniu Izabeli Brejtkop i Jarosława Rabendy, aktorów Teatru Powszechnego.Uczestnicy wernisażu otrzymali bezpłatnie album z wystawy „XX-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego” oraz gadżety niepodległościowe.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie