Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Festiwal Feliksa Nowowiejskiego. Muzyczna młodzież ćwiczy pod okiem artystów

Barbara Koś
Marzą, by pójść w ślady wybitnych śpiewaków operowych. Mają szanse, bo mają talent. Na razie uczą się śpiewu w radomskim Zespole Szkół Muzycznych. A w środę i w czwartek mieli okazję uczyć się od najlepszych.

W ramach rozpoczętego właśnie w środę festiwalu muzyki Feliksa Nowowiejskiego „Nowowiejski na Nowo” w sali imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych odbywa się kurs wokalny prowadzony przez Rafała Majznera, tenora scen operowych. Przy fortepianie zasiedli Rafał Hołub i Paweł Skowroński a uczestnicy kursu: Elżbieta Hajnrych, Liliana Peć, Gabriela Neska, Zuzanna Kłosiewicz, Sandra Kopycka, Katarzyna Prokopczyk, Ziemowit Byzdra, Jarosław Kruczyński i Karolina Nosowska przystąpili do intensywnej pracy.

- Kurs powstał z mojej inicjatywy jak i cały festiwal „Nowowiejski Na Nowo” był moim pomysłem - mówi Monika Świostek, także śpiewaczka scen operowych i pedagog klas śpiewu radomskiej szkoły. - Rafał Majzner jest moim kolegą ze scen operowych i przyjechał na moje zaproszenie. Warsztaty są dla uczniów szkoły muzycznej dla wydziału wokalnego lecz wstęp był otwarty. Kilka godzin nasza młodzież intensywnie pracuje nad techniką wokalną i interpretacją a także poznaje różne gatunki stylów w muzyce. Zainteresowanie młodych wokalistów jest ogromne! Z wielką pasją słuchają uwag doświadczonego śpiewaka operowego. Bardzo jesteśmy z Rafałem zadowoleni z tego entuzjazmu. Oboje chcemy wyposażyć naszych następców w mocne atuty pomagające im podjąć dalsze studia wokalne a potem - znaleźć miejsce na scenach. Wiadomo, że nie jest to dziś łatwe.

Rafał Majzner to wieloletni solista Opery Wrocławskiej, w której wykonał ponad 500 przedstawień. W swoim dorobku posiada role operowe w takich operach jak „Dydona i Eneasz” Henry Purcella, „Eugeniusz Oniegin”Piotra Czajkowskiego, „Czarodziejski flet” i „ Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta i wiele innych. Jako jeden z nielicznych śpiewaków w Polsce wystąpił w roli Młodego Króla w „Hagith” Karola Szymanowskiego, którą kreował przez wiele lat w Operze Wrocławskiej. Jest laureatem wielu nagród a występował na wielu scenach za granicą. Jest więc od kogo się uczyć.

Drugim gościem festiwalu jest Jerzy Kukla, wybitny organista. W czwartek poprowadził dla uczniów wykład „Symfonika operowa Feliksa Nowowiejskiego na tle europejskiej symfoniki organowej XIX i XX wieku” a wieczorem w kościele świętego Łukasza przy ulicy Piastowskiej da piękny koncert organowy. W programie - IX Symfonia organowa Feliksa Nowowiejskiego.

A w piątek muzyczna młodzież da własny popis. W godzinach 12.30-13.15 – wystąpi w koncertem w sali Pendereckiego i zaprezentuje utwory Feliksa Nowowiejskiego we współczesnej interpretacje napisanej przez Annę Sowę. Wieczorem zaś znowu będzie słuchać mistrzów podczas koncertu finałowego.

- Festiwal ma za zadanie przybliżyć słuchaczom postać Feliksa Nowowiejskiego, jako znakomitego polskiego twórcę przełomu XIX i XX wieku - mówi Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych. - Rok 2016 był przecież ogłoszonym przez sejm RP rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Wydarzenie skierowane jest do uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych ale także wszystkich radomskich miłośników muzyki klasycznej.

Zobacz także: Cuda, wianki... Kupalinka- koncert w szkole muzycznej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie