MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Muzeum imienia Malczewskiego zaprasza na kolejną "Niedzielę z przewodnikiem"

bk
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza w niedzielę, 8 stycznia, o godzinie 12 na kolejną "Niedzielę z przewodnikiem".

Tym razem oprowadzanie kuratorskie odbędzie się po wystawie "Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane. Obrzędowość i ceremoniał pogrzebowy na przestrzeni dziejów i kultur".Celem wystawy jest przybliżenie zagadnienia śmierci, odchodzenia, obrządku pogrzebowego, rytuałów związanych ze śmiercią, kulturowego aspektu postrzegania śmierci w kulturach europejskich i pozaeuropejskich. Prezentowane są eksponaty związane zarówno z archeologią, etnografią polską i pozaeuropejską, sztuką polską i historią. Wędrówka rozpoczyna się w starożytnym Egipcie (sarkofagi antropoidalne, stela grobowa, figurki uszebti, biżuteria, urny, naczynia, amulety), następnie pokazywane jest starożytną Grecję (lekyty, biżuteria, figurki bóstw, stela grobowa) oraz starożytny Rzym (inskrypcja grobowa, stela). Średniowiecze to „Taniec śmierci” w sztuce – obrazy i grafiki oraz odniesienia literackie („Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Dynamiczne odtworzenie danse macabre. Archeologia polska i tu: pochówki wczesnośredniowieczne z wyposażeniem grobowym.Barok – Castrum Doloris (odtworzenie), portrety trumienne i epitafijne. Eopoka romantyzmu prezentowana jest przez sztukę polską: m.in. Artura Grottgera, Piotra Stachiewicza, Walerego Eljasza Radzikowskiego, Maurycego Gottlieba, Adama Chmielowskiego oraz odniesienia literackie w balladach romantycznych. Sztuka okresu Młodej Polski to malarstwo m.in. Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Vlastimila Hoffmana, Józefa Szermentowskiego. Pokazane są też wydarzenia z historii Polski (okres żałoby narodowej po powstaniu styczniowym, historia realizacji Grobu Nieznanego Żołnierza, pogrzeb Piłsudskiego).

Kolejnym tematem jest etnografia polska: obrazy, rzeźby związane z podjęta tematyka, przedstawienia Śmierci z szopek i ekspozycja „Puste noce”. Jest etnografia pozaeuropejska z Afryki, Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Południowej i Północnej. To kult przodków, wielobarwne maski pogrzebowe, figurki przodków, rzeźby, bębny, urny, obrazy, wota, rytualne stroje, ubiór i akcesoria szamanów a także przedmioty kultury materialnej związane z obchodami święta zmarłych (Meksyk – główki cukrowe, wycinanki, Santa Merte i Catrina). Muzeum przybliża obce nam kulturowo a jakże ekscytujące obyczaje innych nacji

Cennik:
bilet normalny - 7 PLN
bilet ulgowy z oprowadzaniem - 6 PLN
bilet ulgowy - 5 PLN
warsztaty ("Maski afrykańskie", "Słodkie warsztaty - robienie głowek cukrowych" oraz "Początkujący balsamista") - 5 PLN

Cofnij
WYSTAWY
Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane. Obrzędowość i ceremoniał pogrzebowy na przestrzeni dziejów i kultur.
Przemoc i rytuał w neolicie
Kultury pozaeuropejskie w zbiorach Muzeum im. J. Malczewskiego
Zanim powstalo miasto. Początki Radomia
Jacek Malczewski 1854 - 1929
Leszek Kołakowski 1927 - 2009
Galeria malarstwa polskiego XIX i XX w.
Ekspozycje przyrodnicze
Kolekcja rodziny Pinno
:: Archiwum ::

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie