Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Od soboty w Teatrze Powszechnym XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Barbara Koś
W sobotę, 20 października, o godzinie 21, na scenie kameralnej Teatru Powszechnego odbędzie się premiera „Ferdydurke” w reżyserii AlinyMoś - Kerger.  Na zdjęciu fragment spektaklu.
W sobotę, 20 października, o godzinie 21, na scenie kameralnej Teatru Powszechnego odbędzie się premiera „Ferdydurke” w reżyserii AlinyMoś - Kerger. Na zdjęciu fragment spektaklu. Teatr Powszechny
Po raz 13 Teatr Powszechny będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Wystąpi 11 teatrów z Polski i Argentyny oraz oczywiście z Radomia. Inauguracja Festiwalu - w sobotę, 20 października, o godzinie 18 w Teatrze Powszechnym.

W tym roku wydarzenie to kończy równo 25 lat. W 1993 roku zainicjował je ówczesny dyrektor teatru, Wojciech Kępczyński. Od tego czasu organizowany co dwa lata festiwal gości najlepsze teatry z Polski i zagranicy prezentujące twórczość Witolda Gombrowicza. Od kilku lat festiwal przybrał charakter konkursu, którego werdykt jury ogłasza po ostatnim przedstawieniu.

Siedem wieczorów

Tym razem w ciągu siedmiu festiwalowych wieczorów obejrzymy dwanaście spektakli, w tym dwa premierowe i jeden prapremierowy oraz dwie wystawy fotograficzne. Inauguracja Festiwalu odbędzie się w sobotę, 20 października, o godzinie 18 w Teatrze Powszechnym. Zagrana zostanie „Operetka”przywieziona przez Teatr Witkacego z Zakopanego.

Są aż dwie „Operetki”

W tegorocznej edycji z „Operetką” zmierzą się doświadczeni artyści zakopiańskiego Teatru Witkacego oraz wkraczający na zawodowe sceny niedawni studenci łódzkiej Filmówki. Pierwsza „Operetka” w reżyserii Andrzeja Dziuka stanie się na pewno wydarzeniem z uwagi na jej bogatą sceniczną formę. Druga ma tryskać młodzieżową energią. Podczas wieczoru inauguracyjnego radomski ”Powszechny” pokaże „Ferdydurke” w reżyserii Aliny Mos- Kerger. A dalej? Zapanuje po prostu bogactwo różnorodnych spektakli.

Bogactwo spektakli

Warszawski Teatr Ateneum wyruszy w podróż „Trans-Atlantykiem”, by porozmawiać o ojczyźnie i synczyźnie, a za sprawą zielonogórskiej realizacji na scenie pojawi się „Tancerz mecenasa Kraykowskiego”.W spektaklach z Wałbrzycha i Wiednia sztuczny świat formy na dwa odmienne sposoby burzyć będzie niewygodna i obca „Iwona” a za pomocą „Ferdydurke” o naszym stwarzaniu się i samopoznaniu opowiedzą także twórcy z Warszawy i Buenos Aires. Nie zabraknie również mistrzowskiego scenicznego spotkania Gombrowicza, Miłosza i Herberta w sztuce „Deprawator” Macieja Wojtyszki,którą przywiezie Teatr Polski z Warszawy.
Spektakl finałowy to„Pupa”- baletowa wersja „Ferdydurke” pokazana przez Teatr Wielki z Warszawy 27 października.

Inne atrakcje

Każdego wieczoru w teatrze będzie działał Klub Festiwalowy, w którym odbywać się będą spotkania z artystami. W sobotę, 20 października, Powszechny zapraszana Teatralny Spacer. Zbiórka pod teatrem o 11. Spacer poprowadzi Anna Kulpa.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie