Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Premiera filmu "Malowane Polski zmartwychwstanie" w Resursie

Barbara Koś
Przed projekcją filmu Przemysław Bednarczyk przedstawił ekipę  filmu: 9 letniego Jacka zagrał 9 letni Wiktor Linek.
Przed projekcją filmu Przemysław Bednarczyk przedstawił ekipę filmu: 9 letniego Jacka zagrał 9 letni Wiktor Linek. Barbara Koś
„Malowane Polski zmartwychwstanie, według Jacka Malczewskiego” to film biograficzny o urodzonym w Radomiu wybitnym malarzu, Jacku Malczewskim. Premiera odbyła się w poniedziałek,w Resursie Obywatelskiej.

Na premierę przyszło bardzo wielu widzów- sala Resursy była pełna. Wszystkich powitała Renata Metzger, dyrektor Resursy i oddała głos reżyserowi obrazu. Przemysławowi Bednarczykowi.
Jak podkreślił reżyser, ukazana w filmie biografia Jacka Malczewskiego przeplata się z dziejącą się na jego oczach historią związaną z dążeniem Polski do odzyskania niepodległości.

Przedstawił ekipę

Przemysław Bednarczyk przedstawił też ekipę filmu: autorem zdjęć jest Wojciech Pronin, kierownictwo produkcji spoczywało w rękach Bartosza Bednarczyka- oraz osoby, które wcieliły się w Malczewskiego. Film jest dokumentem fabularyzowanym. Dziewięcioletniego Jacka zagrał dziewięcioletni Wiktor Linek, Malczewskich starszych- kolejno: Adrian Pyszczek i Marcin Fomin.
I rozpoczęła się projekcja trwająca 68 minut. Obejrzano ją z ciekawością i w skupieniu.

Styczniowy bohater

Film pokazuje najważniejsza momenty z życia artysty. Wzrastający w sielskiej atmosferze rodzinnej Jacek, po raz pierwszy styka się ze śmiercią: ogląda martwego, pociętego szablami pułkownika Dionizego Czachowskiego - zwłoki bohatera powstania styczniowego wystawiono w Radomiu na widok publiczny.
Moment ów, zdaniem twórców filmu, nakreślił stosunek przyszłego artysty do walki o wolność i narodowej historii. Być może utrwalił w nim wrażliwość na cierpienie ludzkie, ale i na historyczne tragedie Polski.
Te przemyślenia ukształtują jego twórczość. Namaluje nie tylko „Śmierć Ellenai”, ” Wigilię na Syberii” czy słynną „Melancholię”, nawiązującą do tragicznej historii Polski w XIX w.

Całe Jacka życie

Jacek żyje i pracuje najpierw w Radomiu, potem w Wielgiem, a potem już w Paryżu i Krakowie. Widzimy ważne postaci w życiu Jacka, wśród nich ojca, który wpoił w niego wrażliwość na otaczający świat. Są wydarzenia w życiu Jacka istotne: pierwsza miłość. A potem miłość dojrzała - Maria Bal, utrwalona na obrazach. Wszystkie obrazy Malczewskiego stanowią znaczącą część filmu. Ale to malarstwo ożywione jest poprzez fabularyzowane ,”żywe obrazy.”

Są także materiały archiwalne, w tym fotografie i dokumenty dotyczące wydarzeń historycznych. Widzimy też, że film powstawał w Muzeum Malczewskiego, Muzeum Wsi Radomskiej, na podradomskich wsiach (krajobrazy!) oraz na ulicach Krakowa i Radomia.

O Malczewskim mówią

Merytoryczne uwagi o malarstwie Malczewskiego głoszą widzom pracownicy Muzeum imienia Malczewskiego, którzy wcześniej konsultowali sceny i wydarzenia w filmie. O sztuce malarza mówią: Paulina Szymalak- Bugajska, Ilona Pulnar - Ferdjani i Magdalena Nosowska. W filmie występuje 50 statystów. Oprawę muzyczną stanowi muzyka Zbigniewa Preisnera, zakupiona specjalnie do tego obrazu. Muzyka i piękne pejzaże sprawiają, że film ogląda się z przyjemnością.

Muzeum „Malczewskiego” otrzymało na film dotację 150 tysięcy złotych z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego . Powstał obraz ponadczasowy, który na pewno będzie chętnie oglądany przez innych. Dalsze pokazy filmu prowadzone będą w Elektrowni, przy ulicy Kopernika 1.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie