Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom stolicą filozofii? Chcą kontynuować dzieło profesora Leszka Kołakowskiego

Barbara Koś .
- Jesteśmy dumni z Kacpra – mówili przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Filozoficznego: profesor  Barbara Markiewicz  – wiceprzewodnicząca Zarządu,  profesor Ryszard Kleszcz   oraz doktor habilitowany Wojciech Herman. W środku Kacper Kowalczyk.
- Jesteśmy dumni z Kacpra – mówili przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Filozoficznego: profesor Barbara Markiewicz – wiceprzewodnicząca Zarządu, profesor Ryszard Kleszcz oraz doktor habilitowany Wojciech Herman. W środku Kacper Kowalczyk. Fot. Barbara Koś
Kacper Kowalczyk z Liceum Kochanowskiego, dwukrotny tegoroczny laureat Olimpiady Filozoficznej, jako pierwszy otrzyma nową Nagrodę Imienia Profesora Leszka Kołakowskiego ustanowioną przez władze miasta i rodzinę profesora.
Filozofia ułatwia mi poznawanie świata – mowił Kacepr Kowalczyk
Filozofia ułatwia mi poznawanie świata – mowił Kacepr Kowalczyk
Fot. Barbara Koś

Filozofia ułatwia mi poznawanie świata - mowił Kacepr Kowalczyk

(fot. Fot. Barbara Koś)

Stanie się to na przyszłorocznym, III już Festiwalu Filozoficznym "Okna" imienia profesora Kołakowskiego organizowanym przez Resursę Obywatelską. Nagroda wyniesie 5 tysięcy złotych i fundować ją będzie rodzina Leszka Kołakowskiego i miasto.

Sukces Kacpra Kowalczyka będzie miał też pozytywne następstwa dla życia intelektualnego naszego miasta. Rozmawiano o tym podczas piątkowego spotkania w Urzędzie Miasta z udziałem przedstawicieli Zarządu Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i nauczycieli uczących filozofii w liceach.

Celem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, jak mówili profesor Barbara Markiewicz - wiceprzewodnicząca Zarządu, profesor Ryszard Kleszcz oraz doktor habilitowany Wojciech Herman, jest uprawianie i krzewienie nauk filozoficznych. Jedną z form popularyzacji wiedzy filozoficznej są olimpiady filozoficzne.

- W ciągu 20 lat organizowania olimpiad wzięło w nich udział już ponad dwa tysiące licealistów - stwierdziła profesor Barbara Markiewicz. - To znak, że filozofia jest bliska młodzieży. Że jest im potrzebna w życiu codziennym.

Zainteresowaniem cieszy się też konkurs filozoficzny prowadzony w gimnazjach "W drodze ku mądrości", w którym nastolatki zdobywają pierwsze tajniki wiedzy.

Barbara Muszyńska i Elżbieta Górecka, nauczycielki filozofii z Liceum Kochanowskiego, podkreśliły, że właśnie filozofia uczy krytycznego myślenia.

"Pod skrzydłami" Barbary Muszyńskiej zdobywa wiedzę Kacper.

-Ja ciągle szukam czegoś nowego - mówił Kacper Kowalczyk. -Filozofia umożliwia mi to.

Kacper interesuje się głównie fenomenologią i hermeneutyką. Licealista "Kochanowskiego" zajął w tym roku I miejsce w krajowej olimpiadzie filozoficznej, a potem zdobył srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Filozoficznej w Atenach.

Z pomocą w uczeniu filozofii pośpieszy radomski oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, który zorganizuje doktor Wiesław Chudoba, uczeń profesora Leszka Kołakowskiego.

Goście wspólnie z władzami miasta chcą też, aby od przyszłego roku olimpiady filozoficzne odbywały się w Radomiu.

-To będzie realizacja dzieła profesora Kołakowskiego -powiedział prezydent Andrzej Kosztowniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie