MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Wicepremier Mateusz Morawiecki w Zakładach Automatyki Kombud w Radomiu

jp
Po firmie wicepremiera Morawieckiego oprowadzała Anna Szczygielska, prezes zarządu Kombudu.
Po firmie wicepremiera Morawieckiego oprowadzała Anna Szczygielska, prezes zarządu Kombudu.
W piątek wicepremier Mateusz Morawiecki złożył niezapowiedzianą wizytę w Zakładach Automatyki Kombud w Radomiu. Zwiedził zakład produkcyjny, żywo interesował się działalnością firmy, pytał o rynek usług produkcyjnych w kolejnictwie.

Z inicjatywą zwiedzenia Zakładów Automatyki Kombud wystąpił sam Mateusz Morawiecki, który wracając z targów w Kielcach postanowił wstąpić do radomskiej firmy. Zaskoczył tym szefów spółki. Na miejscu okazało się, że sporo słyszał o Kombudzie. Z zainteresowaniem słuchał wyjaśnień Anny Szczygielskiej, członka zarządu firmy, która oprowadzała go po zakładzie. Interesował się między innymi podziałem rynku w branży firm działających na rzecz kolejnictwa.

Kombud jest jednym z liderów krajowego rynku systemów sterowania ruchem kolejowym. To firma z polskim kapitałem, która z powodzeniem konkuruje z zagranicznymi gigantami. Siedziba spółki oraz jej główny zakład produkcyjny znajdują się w Radomiu. Firma zatrudnia na stałe ponad 200 pracowników, w tym ponad 100 inżynierów, głównie automatyków i elektroników, co czyni ją jednym z większych przedsiębiorstw w regionie. Kombud opracował własne komputerowe systemy sterowania ruchem kolejowym. Firma corocznie znaczącą część zysków przeznacza na finansowanie projektów badawczo-rozwojowych.

Przez 26 lat działalności Kombud zrealizował ponad 800 instalacji systemów sterowania ruchem kolejowym, w tym systemy komputerowe, systemy zabezpieczenia ruchu oraz urządzenia przytorowe i zasilania. Instalacje Kombudu można spotkać na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), linii łączącej Warszawę z Trójmiastem oraz stacjach warszawskiego i gdańskiego węzła kolejowego. Z infrastruktury modernizowanej z udziałem Kombud od grudnia 2014 r. korzystają poruszające się z prędkością do 200 km/h pociągi Pendolino. Wśród innych tras należy wymienić połączenie między Łodzią a Warszawą oraz linię łączącą stołeczne Lotnisko imienia Fryderyka Chopina z centrum Warszawy.

Kadra inżynierska Kombudu to głównie absolwenci wydziału transportu Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego w Radomiu, Politechniki Warszawskiej jak również wieloletni pracownicy PKP oraz Instytutu Kolejnictwa w Warszawie. Corocznie pracę w Kombudzie zdobywają najlepsi absolwenci i stażyści. Kombud angażuje się w życie lokalnej i regionalnej społeczności. Współpracuje m.in. z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie