Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Wystawa w Zespole Szkół Ekonomicznych przywraca pamięć

Barbara Koś
Gości powitali Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Bożena Błaszczyk - Ziętek, koordynatorka wystawy.
Gości powitali Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Bożena Błaszczyk - Ziętek, koordynatorka wystawy. Tadeusz Klocek
„Bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu” to tytuł polsko- niemieckiej wystawy, na którą zaprosił w czwartek Szkolny Klub Europejski Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Wernera 22.

W uroczystości wzięli udział świadkowie historii: byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, przedstawiciele rodzin bohaterów, a także delegacja niemieckiej szkoły partnerskiej z Paderbom, z którą Klub Europejski „Ekonomika” współpracuje od wielu lat.Byli też uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Gości przywitali Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczych i Bożena Błaszczyk-Ziętek,opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego. Serdeczne słowa skierowano do Kazimierza Błażewicza, więźnia w Stuthofie, Bożeny Winczewskiej, jednej z nielicznych ocalałych członków rodziny wymordowanej przez Niemców i Adama Polisa, więzionego w dziecięcym obozie koncentracyjnym w Łodzi. Potem mówiono o potrzebie utrwalania historii najnowszej i opieka nie tylko nad miejscami pamięci ale także nad bohaterami wojennych tragedii.

Wystawa przedstawia informacje na temat zagłady Żydów, Armii Krajowej, Żegoty, rodziny Ulmów oraz sylwetki m.in. Jana Karskiego, mjr Henryka Dobrzańskiego - „Hubala” a także bohaterów z Radomia, których znaliśmy lub znamy i wciąż pielęgnujemy o nich pamięci. Jest na wystawie przypomniana postać Andrzeja Szpotańskiego, byłego więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen Gusen,wieloletniego przewodniczącego środowiska byłych więźniów. Przypomniano m.in. Halinę Bretsznajder i błogosławionych księży. Wśród nich - bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, nauczyciela Szkoły Handlowej, zamordowanego w KL Auschwitz. Lekarzy, którzy ratowali Polaków w czasie okupacji -doktora Adolfa Tochtermana, zasłużonego lekarza radomskiego i doktora Wilhelma Lonsdorfa, niemieckiego lekarza, dyrektora szpitala w Radomiu, aresztowanego za pomoc miejscowej ludności i wysłanego do obozu koncentracyjnego.

W ramach wystawy organizatorzy przedstawiają także osiągnięcia 15 – letniej działalności Szkolnego Klubu Europejskiego : organizowanie polsko-niemieckich spotkań młodzieży na tematy historyczne, głównie związane z II wojną światową, patronaty nad cmentarzem ewangelickim , kiedyś zaśmieconym i zapomnianym, i dziedzictwem radomskiego środowiska b. więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych (Grób -Pomnik, Kaplica-Mauzoleum Św. Maksymiliana Kolbe, sztandar, pamiątki m.in. pasiak obozowy, listy z obozów koncentracyjnych), udział w pilotażowym międzyrządowym programie kształcenia zawodowego i praktyk zawodowych, współpracę z Domem Pomocy Społecznej i środowiskami ludzi starszych i chorych.

Ekspozycja powstała w ramach projektu Zespołu Szkół Ekonomicznych i niemieckiej szkoły o profilu ekonomicznym Ludwig- Erhard Berufskolleg Paderborn w ramach programów „Europeans for peace/europejczycy dla pokoju” oraz „diskriminierung: augen auf!/dyskryminacja: otwórzcie oczy!” Fundacji „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (EVZ) / Pamięć, odpowiedzialność i przyszłość”.

Została przedstawiona w czerwcu i lipcu tego roku w Niemczech w Muzeum Historycznym Zamku Wewelsburg (SS organizowało tu centrum kultu i religii germańskich) i Forum Pedagogicznym Ludwig-Erhard- Berufskolleg Paderborn

Podczas spotkania przedstawiono broszurę w językach polskim i niemieckim na temat tragicznych losów radomskiej rodziny Winczewskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie