MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. X edycja konkursu ekologicznego „O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy!” organizowanego przez samorząd Mazowsza

Barbara Koś
„O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy!” – z takim tematem zmierzą się najmłodsi mieszkańcy Mazowsza w X edycji konkursu ekologicznego organizowanego przez samorząd Mazowsza. Przelane na papier proekologiczne pomysły można przesłać do końca kwietnia. Na najbardziej kreatywnych przedszkolaków czekają ciekawe nagrody.

Kolorowo, kreatywnie, z pomysłem – tak o przyrodzie i jej ochronie potrafią mówić i rysować mazowieckie przedszkolaki. Potwierdzają to kolejne edycje konkursu ekologicznego organizowanego przez samorząd województwa. Formuła z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tylko do ubiegłorocznego konkursu, którego tematem była Wisła, prace przygotowało ponad 700 dzieci z 87 mazowieckich przedszkoli.

Tegoroczna tematyka nawiązuje do coraz częściej poruszanego, nie tylko na forum publicznym problemu złej jakości powietrza, a także smogu i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie i życie.

Prace powinny mieć format nie mniejszy niż A2 i nie większy niż A1. Najmłodsi mogą użyć dowolnej techniki plastycznej. Jedną pracę może wykonać maksymalnie troje dzieci. Ważne, aby dokładnie opisać rysunki najmłodszych.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie przedszkola z Mazowsza. W pierwszym etapie o wyborze najlepszej pracy decyduje dyrektor placówki. W drugim – wojewódzkim – nagrody i wyróżnienia przyznaje komisja konkursowa. Liczy się pomysłowość, zgodność tematyczna, samodzielność i estetyka wykonania.

Prace wraz z kartą zgłoszeniową należy złożyć do 30 kwietnia 2018 r. na adres organizatora: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2018 r.

Karta zgłoszeniowa wraz z regulaminem są dostępne na stronie www.mazovia.pl w zakładce Konkursy/Szkolenia. Szczegółowe informacje można uzyskać w Departamencie Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w Wydziale Polityki Ekologicznej i Ochrony Przyrody.

Główną przyczyną powstawania smogu jest tzw. niska emisja, czyli ta wynikająca z zastosowanego opału przy paleniu w piecach i kotłach. Na naszych ulicach rośnie także liczba samochodów odpowiedzialnych za niską emisję komunikacyjną. Dlatego samorząd Mazowsza od lat realizuje wiele działań zmierzających do poprawy jakości powietrza.
Od listopada zeszłego roku obowiązuje uchwała antysmogowa, która ma pomóc wyeliminować przestarzałe piece i najgorszy opał. Do samorządów kierowane są środki finansowe np. na termomodernizacje budynków. Z kolei lokalne samorządy pomagają mieszkańcom w wymianie pieców, inwestują w OZE. Dodatkowo mogą starać się o środki unijne na budowę parkingów typu „Parkuj i jedź”, ścieżek rowerowych, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii czy zakup niskoemisyjnych autobusów.

– Zła jakość powietrza to coraz poważniejszy problem – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. – Statystyki są alarmujące. Co roku z powodu złej jakości powietrza tyko na Mazowszu umiera kilka tysięcy osób. Troska o środowisko to nasza wspólna sprawa. Musimy edukować już najmłodszych. Najlepiej przez zabawę czy wykorzystując ich zdolności manualne. Jestem bardzo ciekawa, na co zwrócą uwagę w tegorocznej edycji konkursu. Z pewnością najmłodsi zaskoczą nas swoją kreatywnością – dodaje.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie