MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza

Barbara Koś
Obraduje Kapituła,
Obraduje Kapituła, Urzad Miejski
Kapituła Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza przyznała pięć nominacji. To nagroda, którą ustanowił samorząd Radomia i która jest przyznawana za najlepszy debiut prozatorski.

Wśród finalistów znaleźli się: Maciej Hen - "Solfatara", Agnieszka Kłos - "Gry w Birkenau", Weronika Murek - "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina", Maciej Płaza - "Skoruń" oraz Tomasz Wiśniewski - "O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra". Jedna powieść i cztery zbiory opowiadań, miniatur, czy jak chce krytyka- opowiastek.

Monumentalna w treści i w formie, bo ponad 900 stronicowa powieść Maciej Hena - "Solfatara” opisuje dziesięć pierwszych dni powstania w Królestwie Obojga Sycylii w latach 1647-1648 widzianych oczami mieszkańców Neapolu i przeplatanych ich opowieściami o życiu w XVII-wiecznych Włoch.
Przewodnikiem czytelnika i głównym bohaterem oraz narratorem książki jest Fortunato Petrelli, dziennikarz pierwszej w historii neapolitańskiej gazety "Wiadomości".
Tytułowa Solfatara, czyli uśpiony wulkan w pobliżu Neapolu, odsyła do uniwersalnych ludzkich namiętności,

Wydane przez wrocławską Fundację im. T. Karpowicza „Gry w Birkenau” Agnieszki Kłos to, zdaniem krytyki, „swoista plansza do gry w opowiastki czytane w dowolnym porządku”. Bohaterka Agnieszki Kłos to „badaczka, miłośniczka kobiet i podróżniczka po sennych pejzażach Polski minionej, ze szczególnym uwzględnieniem tropów żydowskich.” Jest to „rodzaj zawołania zapraszający czytelnika do świata ponad pięćdziesięciu literackich miniatur zebranych w jedną całość.”

Podobnie zbiorem opowiadań jest "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina", Weronika Murek, a tomik śląskiej autorki obwołany został jednym jednym z najlepszych debiutów prozatorskich 2015 roku.
„Oto bohaterowie z piekła rodem, balansujący na granicy jawy i snu, życia i śmierci. Kasztaniarz i kosmonauta, trumna z generałem Sikorskim i przygłucha Matka Boska w blasku telewizora dziergająca Jezusowe skarpety. W oszalałym świecie nikogo nie dziwi podwieczorek zapoznawczy dla zmarłych ani teatrzyk oświaty sanitarnej. A wszystko to „spowija aura niesamowitości, choć opowiadania te traktują o zwykłym życiu.”

"Skoruń" Macieja Płazy także składa się z opowiadań a teksty połączone są miejscem, czasem i bohaterami. Poszczególne historie układają się więc w całość. Ta zaś okazuje się wyjątkowo fascynująca, magiczna i metaforyczna. Książkę jak przypomina krytyka, trzeba, oczywiście, czytać, mając gdzieś w tle świadomość tradycji nurtu chłopskiego w literaturze. Płaza, choć wydaje się jej świadomy, nie prowadzi dialogu międzypokoleniowego. Raczej stawia na uniwersalną opowieść o życiu.

I jeszcze jeden zbiór opowiadań:" O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra" Tomasza Wiśniewskiego, doceniony w konkursie Promotorzy Debiutów 2015 to surrealizm w czystej postaci. Autor beztrosko żongluje skojarzeniami, roztaczając aurę cudowności i lekkości.

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono ponad sześćdziesiąt książek. Nagroda, której patronuje Rita Gombrowicz, przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora napisana prozą artystyczną, w języku polskim. Jak czytamy w komunikacie Kapituły, jurorzy Nagrody wybrali pięcioro nominowanych „po głębokim namyśle i gorących sporach”.
W skład Kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wchodzą: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska.
– Poziom konkursu jest wysoki. Niewiele było książek, które odrzuciliśmy bez żadnej dyskusji. Debiuty ostatnich lat świadczą o tym, że literatura polska ma się całkiem dobrze – ocenia przewodniczący Kapituły Jerzy Jarzębski.

Wybór laureata i ogłoszenie wyniku konkursu nastąpi 4 września. Wartość nagrody to 40 000 zł.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia. Organizatorem Nagrody jest Prezydent Radomia, współorganizatorem Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
– Poprzez tę nagrodę chcemy pokazać Radom, jako znaczący punkt na mapie kulturalnej Polski. Jesteśmy miastem, w którym ceni się energię i rozmach młodości. Chcemy dawać debiutantom szansę na sukces i spełnienie – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Wybór laureata i ogłoszenie wyniku konkursu nastąpi 4 września. Uroczystość poprzedzi trzydniowy festiwal literacki, z udziałem m.in. Rity Gombrowicz i członków kapituły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie