Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski Szpital Specjalistyczny na oddziale kardiologii wykorzystuje technologię 3D

RED
Radomski Szpital Specjalistyczny
Na oddziale kardiologii wykonano pierwsze zabiegi ablacji migotania przedsionków - poinformowała Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Prowadzenie zabiegów jest możliwe dzięki współpracy jaką Radomski Szpital Specjalistyczny nawiązał z Bartłomiejem Bińkowskim, kardiologiem z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. W Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków wykonuje zaledwie kilku specjalistów, niemniej ważny jest również odpowiedni sprzęt.

- W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wykorzystywany jest jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów do trójwymiarowego mapowania serca. Dzięki zastosowaniu technologii 3D lekarze mogą precyzyjnie wskazać pochodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych i poddać ablacji ten obszar w sercu. System pozwala także na zmniejszenie narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie - informuje Elżbieta Cieślak.

Jak mówi doktor Bartłomiej Bińkowski, ablację migotania przedsionków wykonuje się u pacjentów, u których nie jest skuteczne leczenie farmakologiczne. Zabieg trwa 2 – 3 godziny, pacjent jest przytomny, ale znajduje się pod działaniem leków przeciwbólowych i nasennych.

Doktor podkreśla że ablacja jest zabiegiem skomplikowanym jednak mało inwazyjnym, ponieważ nie wymaga otwarcia klatki piersiowej. Do serca poprzez żyłę udową wprowadzane są specjalne elektrody, a następnie dzięki tzw. mapowaniu serca precyzyjnie określane jest miejsce powstawania zaburzenia rytmu serca, potem za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości likwiduje się miejsce powstawania arytmii.

Pacjent może opuścić szpital już następnego dnia. Na oddziale kardiologii szpitala miejskiego wykonano dotychczas 3 zabiegi ablacji migotania przedsionków. W przyszłym roku zaplanowano przeprowadzenie co najmniej 50 takich zabiegów.

W Polsce na migotanie przedsionków cierpi nawet 600-700 tysięcy osób. Arytmia objawia się nieregularnym lub gwałtownym biciem serca, palpitacjami, osłabieniem, silnym zmęczeniem, dusznością oraz bólem w klatce piersiowej. Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rośnie z wiekiem. Bez podjęcia leczenia przypadłość ta może prowadzić do rozwoju powikłań zakrzepowo - zatorowych, np. udaru mózgu i niewydolności serca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie