Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy wodni z Radomia pomogli odnaleźć w Narwi ciało Jana Lityńskiego

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Radomscy ratownicy spędzili cały dzień nad Narwią, by wytypować ewentualne miejsce, gdzie mogłyby znajdować się zwłoki Jana Lityńskiego.
Radomscy ratownicy spędzili cały dzień nad Narwią, by wytypować ewentualne miejsce, gdzie mogłyby znajdować się zwłoki Jana Lityńskiego. Środowisko-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu
Dzięki żmudnej i wyjątkowo trudnej pracy płetwonurków w sobotę 27 lutego zostały znalezione w Narwi zwłoki tragicznie zmarłego Jana Lityńskiego. Sześć dni wcześniej pod Janem Lityńskim załamał się lód na rzece, gdy ten ruszył na ratunek swemu tonącemu psu. W poszukiwaniach Jana Lityńskiego brała udział duża grupa strażaków, policjantów, ratowników i płetwonurków. W tym grodnie była trzyosobowa ekipa ratowników z Radomia, a ich praca przyczyniła się do ustalenia miejsc na rzece, które potem sprawdzali płetwonurkowie.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

- Nad Narwią nasi ratownicy spędzili cały piątek 26 lutego. Mamy na swoim wyposażeniu doskonały sprzęt, w tym sondę i drona. Dzięki temu sprzętowi, a także doświadczeniu i wiedzy, można było wskazać takie miejsca, gdzie mogłoby znajdować się ciało – opowiada Andrzej Gradowski, prezes Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.
Ratownicy, którzy prowadzili poszukiwania nad Narwią, zadysponowani do akacji poszukiwawczej na Narwi to Arkadiusz Gradowski, Szymon Warmiak i Daniel Sęderowski.

- Po pewnym czasie nasi koledzy wskazali jedno takie miejsce na rzece, było to zakole Narwi. Tam gromadziły się gałęzie niesione nurtem rzeki, na brzegu rosły krzewy. W tym miejscu mogło znajdować się ciało i tak podpowiedzieliśmy płetwonurkom. Ta hipoteza potem się potwierdziła – dodaje prezes Gradowski.

Rzeczywiście, dzień później, w sobotę płetwonurkowie natknęli się tam na ciało legendarnego polityka i działacza społecznego. Zwłoki znajdowały się na głębokości około 5 metrów.

Jan Lityński miał 75 lat. Był działaczem opozycji w czasach PRL, jeszcze w latach 60-tych minionego stulecia. To legendarna, wybitna postać opozycji. Kiedy w Proteście Czerwcowym w Radomiu ludzi bito i zamykano do więzień, Jan Lityński był jednym z nielicznych, którzy obok Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, Władysława Siły-Nowickiego, czy Jacka Kuronia, nieśli pomoc represjonowanym robotnikom Radomia.

Przyjeżdżał na procesy do Radomia, co było wówczas aktem niezwyklej odwagi. Już za samo zbieranie pieniędzy dla poszkodowanych było karane więzieniem. Ostatecznie i Jan Lityński za działalność w Komitecie Obrony Robotników został w maju 1977 roku wtrącony do więzienia. Za swoją działalność był internowany i wielokrotnie aresztowany. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce był posłem na Sejm w czterech kadencjach.

Po latach przyjechał też do Radomia, gdzie w 1993 roku, wraz z Jackiem Kuroniem, był entuzjastycznie witany przez tłum radomian pod pomnikiem Czerwca 76 na rogu ulic Żeromskiego i 25 czerwca.

W ostatnich latach działał w komitecie poparcia Bronisława Komorowskiego przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi 2010 roku. Potem został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim (2006) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2008) Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie