MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja słynnego radomskiego browarnictwa. Piwo "El" warzą w tym samym miejscu co przed 200 laty, według historycznej receptury

Janusz Petz
Janusz Petz
W Radomiu znów warzone jest piwo, w tym samym miejscu co przed 200 laty, według historycznej receptury, pod słynną niegdyś marką.Na kolejnych slajdach zobaczcie historię radomskiego browaru od czasów, gdy był on własnością rodziny Saskich po dzisiejszy zakład ze sterowaną komputerowo produkcją, ale nawiązującą do dawnej tradycji.
W Radomiu znów warzone jest piwo, w tym samym miejscu co przed 200 laty, według historycznej receptury, pod słynną niegdyś marką.Na kolejnych slajdach zobaczcie historię radomskiego browaru od czasów, gdy był on własnością rodziny Saskich po dzisiejszy zakład ze sterowaną komputerowo produkcją, ale nawiązującą do dawnej tradycji. Browaryradomskie.pl
Bez większego rozgłosu ruszyła w Radomiu po ponad 20-letniej przerwie produkcja piwa nawiązująca do wielkiej tradycji. Tworzone jest w historycznych obiektach przy dzisiejszej ulicy Limanowskiego, według receptury sprzed 100 lat, pod słynną niegdyś marką „EL”, ale, na najnowocześniejszych urządzeniach produkcyjnych.

Reaktywacja radomskiego piwowarstwa

Dziś piwa pod marką „EL”, w tym „EL Pils”, które produkowane jest w Radomiu na bazie receptury tej samej marki znanej już w 1922 roku można kupić w niektórych sklepach w Radomiu, Warszawie i Warce. Piwo z radomskiego browaru podaje się je w niektórych restauracjach i lokalach w Warszawie, Żyrardowie, Konstancinie Jeziornej i oczywiście w Radomiu. Piwo warzone jest w tych samych obiektach co 100, czy 50 lat temu. Inna jest oczywiście technologia, a także ...nazwa ulicy, o czym można przekonać się patrząc na historyczne etykiety piwne. Niegdyś nosiła ona nazwę Nowy Świat, w czasach komunistycznych była to ulica Feliksa Dzierżyńskiego, a dziś Bolesława Limanowskiego, dodajmy Bolesława Limanowskiego 29.

Historia radomskiego piwa

Historia radomskiego piwowarstwa zapisana w dokumentach sięga XVI wieku, ale kto uwierzy, że wcześniej mieszkańcy miasta nie potrafili robić użytku ze sfermentowanego jęczmienia. Prawdziwa sława piwa z Radomia roznosząca się po całym kraju wiązała się jednak z rodziną Saskich, którzy budowali potęgę radomskiej marki przez niemal cały XIX wiek.

Produkcja browarnicza w Radomiu zatrzymała się ponad 20 lat temu, jeśli nie liczyć małego browaru restauracyjnego Pivovaria funkcjonującego w lokalu u zbiegu ulic Żeromskiego oraz Moniuszki, a także radomskich marek wymyślonych i opracowanych w Radomiu, ale produkowanych w browarach w innych miejscowościach.

Ślady tradycji browarniczej zachowały się jednak w postaci między innymi zdjęć i etykiet w zbiorach Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, w Archiwum Państwowym w Radomiu, w prywatnych zbiorach, w tym na przykład w kolekcji Wiesława Złotko, radomianina, właściciela jednej z największych, jeśli nie największej, kolekcji etykiet piwa w Polsce.

O warzeniu piwa w Radomiu, historii browarnictwa w mieście wiemy bardzo dużo dzięki radomskim historykom, znakomitemu portalowi „Radom. Retrospekcja”, ale też przede wszystkim Jarosławowi Kołsutowi, dziś pracownikowi Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, który jako przedsiębiorca i pasjonat piwowarstwa bardzo mocno przyczynił się do reaktywacji piwowarstwa w Radomiu. Jarosław Kołsut jest zresztą mniejszościowym udziałowcem przedsięwzięcia, które wskrzesiło radomskie tradycje browarnicze. To on jest właścicielem firmy Dionizos, która przejęła w 2018 roku obiekty browaru, ale potem doszło do kolejnych zmian właścicielskich. Wreszcie autorstwa Jarosława Kołsuta są liczne niszowe radomskie marki piwa, w tym „Czarny kot”. Ta ostatnia marka jest zresztą nadal w ofercie dzisiejszego browaru. Wreszcie Jarosław Kołsut jest „alfą i omegą” wiedzy na temat historii piwowarstwa polskiego, w tym lokalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie