Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region radomski. Modernizacja trasy kolejowej numer 8 i gehenna podróżnych. Zastępcze autobusy, nieprzewidziane remonty

jp
archiwum Echa Dnia
Zapowiadana od dawna gruntowna modernizacja trasy numer 8 na odcinku z Warki do Radomia okazała się większym koszmarem dla podróżnych niż wynikało to z zapowiedzi remontów. Choć modernizacja ósemki zapowiadana była od wielu lat,trasy objazdowe, którymi skierowano pociągi z Radomia okazały się do tego nieprzygotowane.

W sprawie kłopotów podróżnych w związku z kolejowymi remontami złożył do ministra infrastruktury poseł Andrzej Kosztowniak.

Remonty, mniej pociągów

Obecnie połączenia pomiędzy Radomiem a Warszawą mogą być zapewnione jedynie przez linię 22 i stację Idzikowice. Poseł Kosztowniak wyraził zdumienie tym, że linia 22 okazała się nieprzygotowana do prowadzenia po niej pociągów objazdowych. Okazało się, że wraz z zamknięciem linii numer 8 wprowadzono wydłużony o około 15 minut czas jazdy pomiędzy Radomiem i Idzikowi-cami w związku z drobnymi pracami na linii numer 22. Powoduje to, że pociągi zamiast jechać 1 godzinę i 40 minut z Warszawy Centralnej do Radomia pojadą w czasie od 1 godziny 57 minut do 2 godzin 2 minut.

Obecnie PKP Intercity jest jedynym przewoźnikiem międzywojewódzkim pomiędzy Warszawą, Radomiem, Skarżyskiem Kamienną i dalej Kielcami. Tymczasem pierwszy pociąg z Radomia i Skarżyska do Krakowa przyjeżdża już po godzinie 12, choć do tej pory co najmniej od kilkunastu lat przybywały o tej porze dwa pociągi. Pierwszy pociąg z Kielc, Skarżyska i Radomia do Warszawy przyjeżdża na godzinę 10, poza tym w rozkładzie jazdy występują wielogodzinne przerwy, podczas gdy rok wcześniej przejazdy pociągów były ułożone równomiernie co dwie godziny. Pogorszono także połączenia z Katowicami. Koleje Mazowieckie przez Idzikowice kierują tylko jeden pociąg regionalny - „Radomiak”.

Poseł Andrzej Kosztowniak prosi ministra infrastruktury o wyjaśnienie, dlaczego codziennie zjeżdżają z Radomia do Kielc i wyjeżdżają w relacji odwrotnej dwa składy pociągów bez możliwości zajęcia w nich miejsca przez podróżnych. „Z jakimi kosztami wiązałoby się pozostawanie na noc tych składów w Radomiu i zlecenie ich obsługi na miejscu” - pyta poseł, dodając, że trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na nieefektywne wydatkowanie pieniędzy publicznych niż codzienne kursowanie pociągów kilkaset kilometrów w celu ich sprzątania i wykonania codziennej obsługi technicznej.

Zamknięty tor, wolna jazda

Gdy planowano gruntowny remont linii kolejowej z Radomia do Warszawy mówiło się, że pociągi przez czas remontu będą mogły być skierowane drugą strony Wisły - przez Dęblin i Pilawę. Jednak z powodu poślizgu w realizacji budowy trasy kolejowej z Lublina do Warszawy jest to obecnie niemożliwe. Do tego na odcinku Radom - Dęblin ograniczono prędkość drogową na wybranych odcinkach ze 120 kilometrów na godzinę do 90kilometrów na godzinę oraz wprowadzono ograniczenia skutkujące wydłużeniem czasów jazdy. Zdaniem posła należy już w czerwcu otworzyć objazdy z Radomia do Warszawy przez Dęblin. Nie od rzeczy byłoby też zastanowienie się, czy nie należy w rozkładach jazdy wprowadzić wtedy przystanki w Pionkach i Garbatce - Letnisku. Również obecnie pociągi jeżdżące z Radomia do Warszawy przez Idzikowice mogłyby się zatrzymywać w Przysusze i Drzewicy, bo mieszkańcy tych rejonów również chcą dojechać do Warszawy, zaś z pociągu „Radomiak”, który zatrzymuje się na tych stacjach wysiada za każdym razem ponad 20 osób.

Mieszkańcy Radomia mogą obecnie „przebijać się” do Warszawy tradycyjną linią przez Warkę. Oznacza to konieczność pokonania trasy z Radomia do Strzyżyny zastępczą komunikacją autobusową. Po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia i uzyskaniu właściwych dokumentów, skróci się czas podróży ze 115 do około 75 minut. Pociągi pojadą kolejową „ósemką” będą mogły rozwijać prędkość 160 kilometrów na godzinę. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy drogowe i urządzenia sterowania ruchem. Całość trasy ma być gotowa w połowie 2021 roku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie