MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy historyczni z Radomia wyróżnieni w Kielcach za... kolekcję masek przeciwgazowych

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Rekonstruktorzy z Radomia prezentowali w Kielcach polskie maski przeciwgazowe z okresu międzywojennego.
Rekonstruktorzy z Radomia prezentowali w Kielcach polskie maski przeciwgazowe z okresu międzywojennego. Archiwum GRH
W ostatnią niedzielę 24 czerwca bieżącego roku, na wzgórzu zamkowym w Kielcach, odbyła się szósta edycja konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Kolekcja masek przeciwgazowych ze zbiorów członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia zdobyła trzecie miejsce.

Od 2013 roku w Kielcach odbywa się konkurs o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego dla grup rekonstrukcyjnych. Pasjonaci z całego kraju prezentują tam oryginalne pojazdy lub ich pieczołowicie odtworzone repliki, broń i wyposażenie lub też inne przedmioty jakie były wytwarzane w okresie II Rzeczypospolitej, głównie dla wojska. Najlepszy eksponat lub kolekcja nagradzana jest główną nagrodą. W tym roku do konkursu zgłoszono oryginalną armatę przeciwlotniczą Bofors wz.1936 wraz z repliką ciągnika artyleryjskiego Polskich Zakładów Inżynieryjnych – P.Z.Inż. 342, replikę samochodu terenowego P.Z.Inż. 303 oraz kolekcję masek przeciwgazowych. Oprócz eksponatów konkursowych licznie przybyli widzowie podziwiali dioramy historyczne z militariami i umundurowaniem Wojska Polskiego oraz kolekcję broni strzeleckiej z Muzeum imienia Orła Białego ze Skarżyska-Kamienna a fachowych wyjaśnień udzielali rekonstruktorzy.

- Od sześciu lat uczestniczymy regularnie w konkursie o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Pierwszy konkurs został zorganizowany w 2013 roku, prezentowaliśmy na nim rowery marki „Łucznik”, jakie w latach 1929–39, produkowała Fabryka Broni w Radomiu. Za ten zbiór oryginalnych pojazdów zdobyliśmy pierwszy historyczny Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. W późniejszych latach jeździliśmy pokazami, które towarzyszyły imprezie – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych z Radomia.

CZYTAJ TAKŻE: Gmina Iłża. Licealista z Chwałowic nagrywa film o bohaterskim policjancie

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej zgłosili do konkursu kolekcję masek przeciwgazowych. Większość z nich produkowana była w okresie międzywojennym w Radomiu. Od 1925 roku, przy ówczesnej ulicy Skaryszewskiej 57 (obecnie Słowackiego), ruszyła produkcja masek przeciwgazowych na licencji francuskiej, później wytwarzała już własne wzory. Początkowo maski produkowała prywatna firma „Protekta”, a potem od 1928 roku Wojskowa Wytwórnia Sprzętu Przeciwgazowego. Zakład ten był jednym z najnowocześniejszych w ówczesnej Polsce. Maski produkowano zarówno dla wojska jak i ludności cywilnej. Tegoroczny laur COP. zdobyła oryginalna armata przeciwlotnicza Bofors wz.1936 wystawiona przez rekonstruktorów z Poznania, natomiast radomianom przypadło zaszczytne trzecie miejsce.

- W tym roku ponownie zgłosiliśmy się swój akces konkursowy, wystawiając kolekcję masek przeciwgazowych, literatury specjalistycznej związanej z obroną przeciwgazową oraz pamiątki po Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Bardzo się cieszymy, że doceniono nie tylko naszą kolekcję, ale również tradycje przemysłu radomskiego. Oprócz tego wraz z innymi rekonstruktorami wykonaliśmy krótka inscenizację obrony powietrznej, wykorzystując do tego oryginalną armatę przeciwlotniczą oraz dwa karabiny maszynowe – dodaje aspirant Paweł Łuk-Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie