Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci księdza Romana Kotlarza. Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w uroczystościach pod Radomiem. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wicepremier Piotr Gliński odwiedził w czwartek w Trablicach - Pelagowie miejsce, gdzie mieszkał ksiądz Roman Kotlarz i złożył wieniec przy obelisku upamiętniającym kapłana.
Wicepremier Piotr Gliński odwiedził w czwartek w Trablicach - Pelagowie miejsce, gdzie mieszkał ksiądz Roman Kotlarz i złożył wieniec przy obelisku upamiętniającym kapłana. Joanna Gołąbek
- Ksiądz Roman Kotlarz był wyrazicielem robotniczej krzywdy. Kochał ludzi, a ludzie jego kochali - mówił wicepremier Piotr Gliński, podczas uroczystości upamiętniającej kapłana w Trablicach-Pelagowie, na terenie gminy Kowala pod Radomiem.

Rocznica śmierci księdza Romana Kotlarza. Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w uroczystościach pod Radomiem

Dokładnie 46 lat minęło od śmierci księdza Romana Kotlarza. Jest jedną z ofiar Radomskiego Czerwca 76, patronem „Solidarności”. W Trablicach-Pelagowie znajduje się w budynek dawnej plebanii, gdzie w latach 1961-1976 mieszkał kapłan. Właśnie w tym miejscu w czwartek 18 sierpnia odbyły się rocznicowe uroczystości upamiętniające księdza Romana Kotlarza, który był represjonowany przez władze komunistyczne po wydarzeniach Czerwca 1976 roku i zmarł w niewyjaśnionych do końca okolicznościach.

Kapłan stał po stronie skrzywdzonych

- Każdy uczciwy człowiek nie godził się na to, co wówczas działo się w Polsce, nie godził się na komunizm, na kłamstwo, obłudę, na utratę szans rozwojowych i na te wszystkie cechy systemu totalitarnego - wspominał działalność kapłana wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier dodał, że kapłan wielokrotnie dawał wyraz wrażliwości na ludzką krzywdę, wsparcia robotników i sprzeciwu wobec komunizmu. Za jego postawę ze strony okrytej złą sławą służby bezpieczeństwa spotykały go szykany i bicie. Przedstawicielowi rządu towarzyszyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Marek Suski, Radosław Fogiel. Był także ksiądz biskup Marek Solarczyk, Ordynariusz Diecezji Radomskiej, Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ Solidarność, a także rolnicza „Solidarność”, mieszkańcy Trablic.

Piotr Gliński złożył wieniec pod obeliskiem upamiętniającym księdza Romana Kotlarza. Wieńce złożyli także posłowie PiS, delegacje IPN, „Solidarności”.

Wicepremier złożył też wpis do księgi honorowej, która znajduje się w Izbie Pamięci.

Rocznica śmierci

Podczas protestu w Radomiu w czerwcu 1976 roku ks. Roman Kotlarz razem z robotnikami doszedł do kościoła Świętej Trójcy. Tam odłączył się od pochodu i ze schodów świątyni błogosławił robotników. Za udział w proteście i wygłaszanie kazań, w których apelował o poszanowanie godności uczestników protestu kapłan był nękany psychiczne oraz został co najmniej dwukrotnie pobity na plebanii przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, co doprowadziło do jego śmierci 18 sierpnia 1976 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie