MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga w Przysusze

/Sok/
W tej kamienicy w Przysusze urodził się Oskar Kolberg, polski etnograf, badacz kultury, muzykolog.
W tej kamienicy w Przysusze urodził się Oskar Kolberg, polski etnograf, badacz kultury, muzykolog. Antoni Sokolowski
Decyzją Sejmu rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga, związanego z Przysuchą etnografa, folklorysty i muzyka. Obchody zostaną zainicjowane 21 lutego w Przysusze - mieście urodzenia się wybitnego badacza polskiej kultury. Już wiadomo, że na uroczystości 21 lutego zjawi się Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Tego dnia będzie można wysłuchać między innymi koncertu składającego się z kompozycji napisanych przez Oskara Kolberga. Oprócz wystawy stałej, w przygotowaniu jest także ekspozycja czasowa, która przypomni tą wybitną postać. Ekspozycja będzie podzielona na dwie części i prezentowana również w Muzeum Wsi Radomskiej.

- Dorobek naukowo badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków - tak Sejm uzasadnił decyzję, aby przyszły rok stał się rokiem Oskara Kolberga.

W związku z Rokiem Kolberga nie tylko w Przysusze zaplanowano szereg uroczystości.

- Już rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga - powiedział Tadeusz Tomasik, burmistrz Przysuchy.

ŁAWECZKA NA PLACU

Wyjątkowo zapowiadają się Dni Kolbergowskie, które odbywają się na początku czerwca. Przysuskie muzeum będzie współorganizatorem nagród imienia Kolberga przyznawanych za zasługi dla kultury ludowej.

Nie zabraknie koncertów, konkursów oraz projektów dla najmłodszych. Od lutego będzie można także kupić specjalne wydawnictwo albumowe przygotowane przez muzeum. W ramach obchodów krajowych zostanie stworzona strona internetowa poświęcona folkloryście, powstanie interaktywny przewodnik po Polsce Kolberga, zdigitalizowane i udostępnione będą jego rękopisy oraz dzieła. Dodatkowo renowacje przejdzie nagrobek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie raport o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi w Kontekście historii i kultury XIX wieku.

W organizowanie spotkań, wykładów, wystaw, imprez artystycznych włączają się w Przysusze wszyscy: władze powiatu przysuskiego, gminy i miasta Przysucha, muzeum imienia Oskara Kolberga, przysuski Dom Kultury. Obchody Roku Kolbergowskiego mają wymiar ogólnokrajowy.

Przypomnijmy, że trwają prace nad projektem pomnika - ławeczki Kolberga - który z inicjatywy Domu Kultury stanie na centralnym placu Przysuchy - placu Oskara Kolberga. Ławeczka ma być gotowa już na wiosnę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie