Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rozmowa "Echa Dnia": Bożena Błaszczyk-Ziętek: - Pamięć świata skupia się na tragedii obozów koncentracyjnych

Barbara Koś
Bożena Błaszczyk-Ziętek, germanistka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu.
Bożena Błaszczyk-Ziętek, germanistka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Barbara Koś
Wczoraj w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu otwarto wystawę pamiątek z obozu Auschwitz, na którą zaproszono byłych więźniów.

"O tym nie można zapomnieć …" tak brzmi tytuł wystawy. Połączono ją ze spotkaniem z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Jaki powód skłonił szkolę do tej uroczystości?

27 stycznia 2015 r. przypada 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pamięć całego świata skupi się na tragedii Konzentrationslager w skrócie KL Auschwitz i całego systemu obozów koncentracyjnych. Spotkaliśmy się w Zespole Szkół Ekonomicznych, aby przybliżyć młodzieży, jak również społeczności lokalnej, problematykę obozów koncentracyjnych oraz patronatu szkoły nad miejscami pamięci oraz pamiątkami radomian, którzy byli więzieni w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Zaprosiliście jeszcze gości?

Tak. Zaprosiliśmy nielicznych już byłych więźniów obozów koncentracyjnych: pana Kazimierza Błażewicza, byłego więźnia Stutthof, pana Andrzeja Szpotańskiego, byłego więźnia Auschwitz-Birkenau i Mauthausen Gusen, pana Adama Polisa, więzionego w obozie w Łodzi i panią Dominikę Jędrzejczak, która urodziła się w Auschwitz. Teraz jest przewodniczącą radomskiego środowiska byłych więźniów.
Podczas spotkania obejrzeli naszą wystawę pamiątek, które zostały powierzone szkole przez środowisko byłych więźniów.

Jakiego typu to pamiątki?

Są to między innymi oryginalny pasiak obozowy, zdjęcia obozowe, listy z obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen Gusen, książki, reprodukcje. Po feriach odbędziemy w szkole cykl lekcji języka polskiego z wykorzystaniem pamiątek. A w następnym roku szkolnym planujemy polsko-niemieckie spotkanie uczniów na temat niemieckich obozów koncentracyjnych.

Zespół Szkół Ekonomicznych od 2008 r. opiekuje się spuścizną radomskiego środowiska byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. To bogata spuścizna?

Tak. Wymieńmy Grób Pomnik Mogiłę na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego, kaplicę Świętego Maksymiliana Kolbe w dolnej części kościoła garnizonowego, a także Sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Uczniowie i nauczyciele "ekonomika" dbają o Pomnik-Mogiłę?

Pomnik jest odnawiany, wspólnie z byłymi więźniami od 2008 r. Młodzież sprawuje tam wartę honorową, a od trzech lat kwestujemy na renowację grobu. W tym roku w warcie honorowej oraz kweście przy Grobie -Pomniku uczestniczyło 31 uczniów i 10 nauczycieli naszej szkoły. Kaplicę Świętego Maksymiliana, gdzie przechowywany jest między innymi sztandar środowiska, otaczamy szacunkiem. Ołtarz wsparty jest na urnach z prochami z obozów koncentracyjnych. Co roku 14 sierpnia w rocznicę śmierci Św. Maksymiliana Kolbe sprawowana jest uroczysta msza z udziałem byłych więźniów i młodzieży szkoły.

Dlaczego tak ważne jest kultywowanie pamięci po zamordowanych?

Obecnie na terenie byłego województwa radomskiego żyją jedynie 52 osoby, które przebywały w obozach koncentracyjnych, w Radomiu 15. Większość schorowanych, mających trudności z poruszaniem się, nie wychodzących z domu. Oni zaświadczają, że zbrodnia totalitaryzmu nie może się powtórzyć. I młodzież musi o tym pamiętać.
Nasze działania podtrzymują pamięć. O tej przeszłości nie wolno zapominać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie