Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzyga się finansowa przyszłość "Elektrowni"

Barbara Koś
Gmach powiększy się o półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni a dobudowana część powstanie za budynkiem głównym i będzie wkomponowana w całość – pokazuje na makiecie Włodzimierz Pujanek
Gmach powiększy się o półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni a dobudowana część powstanie za budynkiem głównym i będzie wkomponowana w całość – pokazuje na makiecie Włodzimierz Pujanek Fot. Barbara Koś
Już 31 lipca okaże się, czy Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" otrzyma dotację Ministerstwa Kultury na budowę. Jeśli decyzja będzie negatywna, inwestycję musi wesprzeć samorząd Mazowsza.

Na budowę Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" potrzeba prawie 40 milionów złotych. Dlatego dyrekcja "Elektrowni" złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury o dotację z unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko." Decyzja ministerialnej komisji znana będzie 31 lipca, najpóźniej - 3 sierpnia.

- Czekamy więc niecierpliwie - mówi Włodzimierz Pujanek, pełniący obowiązki dyrektora "Elektrowni."

Prawomocne pozwolenie na budowę Mazowieckie Centrum ma już od 9 lipca. Kolejnym działaniem musi być teraz przetarg na projekt wykonawczy obiektu, bo, jak przypomina Włodzimierz Pujanek, opracowanie, które zwyciężyło w konkursie na koncepcję architektoniczną przebudowy starej ciepłowni nie zawierało takiego dokumentu.

Pod koniec roku, najprawdopodobniej w listopadzie, nastąpi więc wybór firmy, która ją przygotuje. Następnym zaś etapem będzie ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. One sprawią, że gmach powiększy się o półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni a dobudowana część powstanie na działce za budynkiem głównym i będzie wkomponowana w całość.
Nie będzie natomiast zagospodarowywana działka przyległa, od strony ulicy Narutowicza, której nie udało się dyrekcji przejąć na własność. Ale i tak wizja nowej "Elektrowni" jest imponująca.
Sumując wszystkie konieczne terminy prace budowlane będą mogły się rozpocząć dopiero w sierpniu - wrześniu 2010 roku.

Oczywiście, pod warunkiem, że będą na to pieniądze. A jeśli zawiedzie dotacja z Ministerstwa?

- "Elektrownia" musi liczyć na budżet Mazowsza - mówi dyrektor Bujanek dodając, że rozmawiał z marszałkiem Adamem Struzikiem, który zapewnił go, że inwestycja zostanie wpisana do wieloletniego planu województwa.

Ale najpierw swe zdanie będą musieli wyrazić radni sejmiku Mazowsza.

Czekając na finansowe wieści "Elektrownia" nie próżnuje.

W piątek, 31 lipca, otwarta zostanie wystawa "Bykowi chwała. 100 plakatów Franciszka Starowieyskiego". A od 8 do 16 sierpnia placówka zaprosi na Festiwal "Global Communication", której towarzyszyć będzie ogólnopolska konferencja naukowa i międzynarodowe warsztaty performances. Uzupełnieniem warsztatów stanie się Festiwal Damsko-Męski Kontra Rh +/-, gdzie będzie porównywana męską i kobiecą sztuka performance. 9 sierpnia odbędzie się otwarcie wystawy multimedialnej "Like a Rolling Stone", zorganizowanej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Elektrownia wzbogaciła się ostatnio o dwadzieścia prac zakupionych, bądź podarowanych przez autorów.

To między innymi prace Marka Kijewskiego, Andrzeja Dłużniewskiego, Pawła Mostowskiego, Zbigniewa Warpechowskiego i Pawła Susida. Zapewne najcenniejszym dziełem jest "Portret konny Andy'ego Warhola" autorstwa Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej. Nowe zakupy będą pokazane publiczności w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie