MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są wyniki przetargu na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12 na terenie powiatu przysuskiego. Wybrano wykonawcę

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Rozstrzygnięty został już drugi przetarg na odcinek drogi S12 przebiegający przez powiat przysuski, tym razem między Przysuchą a Wieniawą.
Rozstrzygnięty został już drugi przetarg na odcinek drogi S12 przebiegający przez powiat przysuski, tym razem między Przysuchą a Wieniawą. Antoni Sokołowski
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę na realizację blisko 15 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 między Przysuchą i Wieniawą. Złożyło ją konsorcjum firm: Mirbud - Kobylarnia, a jej wartość to blisko 597,4 milionów złotych.

Jest wykonawca budowy drogi ekspresowej S12 w powiecie przysuskim

Z kolei budżet przewidziany na realizację tej inwestycji wynosi niemal 647 milionów złotych. To już kolejny odcinek drogi ekspresowej S12 na który został wybrany wykonawca. Należy tu przypomnieć, że przetarg na pierwszy odcinek, od granicy województwa łódzkiego do Przysuchy, został ogłoszony na początku września ubiegłego roku. Najkorzystniejszą ofertę Dyrekcja Generalna Dróg Krajowych i Autostrad wybrała 20 lutego.

Tym razem, w przypadku drugiego, blisko 15 kilometrowego odcinka od Przysuchy do Wieniawy, przetarg ogłosiliśmy pod koniec września ubiegłego roku. Wpłynęło wówczas siedem ofert.

Droga ekspresowa S12 biegnąca z województwa łódzkiego przez południowe Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny, będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Nowa trasa nie będzie się pokrywała z istniejącą drogą krajową nr 12. Powstanie jako zupełnie odrębny szlak komunikacyjny, głównie na terenach leśnych i rolnych. Dostęp do nowej drogi będzie możliwy jedynie za pośrednictwem bezkolizyjnych węzłów.

Na odcinku między Przysuchą i Wieniawą powstaną dwa węzły drogowe; Przysucha - u zbiegu S12 z drogą wojewódzką 727 i Wieniawa na przecięciu z DK12, która docelowo będzie drogą wojewódzką. Dla komfortu podróżnych na odcinku drugim zostaną wybudowane dwa Miejsca Obsługi Podróżnych – po jednym dla każdego kierunku jazdy: (MOP Wieniawa Południe oraz MOP Wieniawa Północ). Zapewnią one podstawowe potrzeby podróżującym (parking, toalety miejsca dla zabaw dla dzieci) z możliwością rozbudowy w przyszłości o stacje paliw.

- Inwestycja ma na celu przede wszystkim przejęcie ruchu z bardzo zatłoczonej na tym odcinku drogi krajowej nr 12, a tym samym poprawę przepustowości układu komunikacyjnego w centrum kraju, jak również wyprowadzenie ciężkiego tranzyty z miejscowości, przez które przechodzi obecna DK12. Powstanie nowej trasy zapewni okolicznym mieszkańcom radykalną poprawę warunków życia, a także znacząco wpłynie na  wzrost poziomu bezpieczeństwa - czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga ekspresowa S12 ma zapewnić w przyszłości szybkie, sprawne i bezpieczne połączenie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także z wschodnią granicą kraju. Tym samym ma ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a zatem stanowić pomost pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Ukrainą.

Droga będzie brała swój początek u zbiegu z autostradą A1 nieco na południe od Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec jej koniec będzie na przejściu granicznym w Dorohusku.

O budowie drogi ekspresowej S12 w powiecie przysuskim pisaliśmy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie