Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Rejonowy w Radomiu zajmie się głosowaniem w Sali Kolumnowej

Janusz Petz
Sąd Rejonowy w Radomiu zajmie się zażaleniem prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, dotyczącego słynnego posiedzenia Sejmu RP w Sali Kolumnowej, w grudniu 2016 roku. Wniosek do prokuratury dotyczył podejrzenia złożenia fałszywych zeznań przez 233 świadków.

W grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu, na którym uchwalono ustawę budżetową.

Dziwna sesja budżetowa

Przypomnijmy, posłowie opozycji protestowali wówczas, że mieli utrudniony dostęp do miejsca obrad, nie było też możliwości debatowania nad propozycjami poprawek.

Sąd Okręgowy wskazał w swoim orzeczeniu, że prokuratura, w uzasadnieniu odmowy wszczęcia śledztwa, nie wyjaśniła z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej. Sędzia Igor Tuleya zapowiedział wówczas, że złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa składania fałszywych zeznań przez świadków w tej sprawie - posłów na Sejm.

W maju Prokuratura Okręgowa w Warszawie ponownie umorzyła śledztwo w sprawie posiedzenia Sejmu w grudniu 2016 roku oraz odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomych fałszywych zeznań świadków. Od tej decyzji zażalenie złożył prezes Sądu Okręgowego w Warszawie.

Z Warszawy do Radomia

Ponieważ, właściwy do rozpoznania tej sprawy, Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa wystąpił o przekazanie sprawy do innego równoległego sądu w Polsce, decyzją Sądu Najwyższego sprawa została skierowana do Sądu Rejonowego w Radomiu. Uznano uzasadnienie, że warszawski Sąd Rejonowy jest administracyjnie podległy Sądowi Okręgowemu w Warszawie, zachodziłaby więc obawa o obiektywizm w rozpoznaniu sprawy.

- Sprawą zajmie się sędzia ustalony podczas losowania. Nie znamy terminu rozprawy, bo nie przekazano nam jeszcze akt sprawy. Świadkowie, w tym duża ilość posłów, nie będą się musieli fatygować do Radomia, aby powtórnie złożyć zeznania, bo orzeczenie zapadnie na podstawie zebranych już materiałów - powiedział Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.

To nie jest pierwszy przypadek, że sędzia z Radomia będzie musiał wydać orzeczenie w głośnej w kraju sprawie. Swego czasu Sąd Najwyższy skierował do Radomia sprawę dotyczącą korupcji w instytucjach państwowych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie