Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd w Radomiu rozpatrzy skargę sądu warszawskiego na prokuraturę. Sądy mimo protestu orzekają w ważnych sprawach

jp
Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.
Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu. Janusz Petz
Mimo trwającego w sądach w regionie radomskim kryzysu wywołanego absencją chorobową Sąd Rejonowy w Radomiu ma rozpatrzyć w czwartek niecodzienną skargę sądu warszawskiego na prokuraturę w głośnej sprawie Sali Kolumnowej.

Sądy w regionie radomskim wciąż są sparaliżowane z powodu absencji chorobowej pracowników administracyjnych, protokolantów i asystentów sędziów.

- Zauważamy, że część osób wraca już ze zwolnień lekarskich, ale braki kadrowe powodują, że muszą być odwoływane wokandy, rozprawy - powiedział Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu. Dodał, że obecnie odbywają się sprawy karne, dość sprawnie rozpatrywane są też sprawy w sądach pracy, znacznie gorzej jest ze sprawami gospodarczymi i cywilnymi. Niektóre ze spraw z grudniowymi terminami przekładane są na terminy nawet kwietniowe i majowe.

W czwartek Sąd Rejonowy w Radomiu mimo perypetii związanych z brakami kadrowymi zajmie się sprawą, która jest głośna w całej Polsce. Skład orzekający zajmie na posiedzeniu niejawnym zajmie się zażaleniem prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, dotyczącego słynnego posiedzenia Sejmu RP w Sali Kolumnowej, w grudniu 2016 roku. Wniosek do prokuratury dotyczył podejrzenia złożenia fałszywych zeznań przez 233 świadków. W grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu, na którym uchwalono ustawę budżetową. Przypomnijmy, posłowie opozycji protestowali wówczas, że mieli utrudniony dostęp do miejsca obrad, nie było też możliwości debatowania nad propozycjami poprawek. Po apelacjach stron stron sprawę postanowiono skierować do sądu poza Warszawą. Wybór padł na Sąd Rejonowy. W ważnej sprawie, która zostanie rozpatrzona na posiedzeniu niejawnym na podstawie dokumentów będzie orzekał radomski sędzia oddelegowany do sprawy w wyniku losowania.

W kwestii protestu sądowego Ministerstwo Sprawiedliwości ugina się pod żądaniami urzędników sądowych, ale zanim sytuacja wróci do normy, upłynie jeszcze sporo czasu. Urzędników protestujących przeciwko niskim płacom nie uspokoiła deklaracja, że pracownicy sądowi od 2019 roku otrzymają podwyżki w wysokości 200 złotych, niezależnie od stanowiska i każdy pracownik może też liczyć na około 800 zł nagrody za ostatni kwartał tego roku.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie