Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Mazowsza nagrodził najlepsze mazowieckie muzea "Wierzbą". Wśród laureatów są muzea z regionu radomskiego

Barbara Koś
Laureaci konkursu "Wierzba" podczas uroczystej gali rozdania nagród.
Laureaci konkursu "Wierzba" podczas uroczystej gali rozdania nagród. Urząd Marszałkowski
W konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” kapituła wyłoniła 27 laureatów i przyznała 13 wyróżnień. Wśród nich znalazły się Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. W czwartek, 23 września, podczas uroczystej gali w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przedstawiciele mazowieckich muzeów odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika oraz wicemarszałka Wiesława Raboszuka.

To była już XV edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, zainteresowanie było ogromne, a wybór najlepszych projektów nie należał to łatwych. O tytuły i nagrody finansowe – w tym roku to nawet 12 tysięcy złotych – w jednej z sześciu kategorii ubiegało się aż 130 inicjatyw.

Ciekawe projekty kulturalne

– Jestem pełen podziwu dla pracy i zaangażowania muzealników z naszego regionu - mówił marszałek Struzik. - Nagrodzone projekty są nieszablonowe, ciekawe i potwierdzają, z jak wielką dbałością mazowieckie placówki przygotowują wystawy, wydarzenia czy książki. Cieszy mnie również fakt, że kultura wciąż jest w modzie i nie straciła na aktualności, a jej nowe wymiary prezentacji pozwalają dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców - podkreślił marszałek Struzik.

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 130 inicjatyw, w tym 7 wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea, 23 wystawy przygotowane przez większe muzea, 22 projekty otwarte, 22 projekty edukacyjne, 26 wydawnictw oraz 29 projektów w kategorii „Muzeum w sieci”.

Spośród nich wybrano 27 najlepszych i przyznano 13 wyróżnień. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk zauważył, że pandemia nie przeszkodziła instytucjom kultury w realizacji ciekawych inicjatyw.

– Muzea poradziły sobie w tym trudnym pandemicznym czasie. Cały czas pracowały na pełnych obrotach.- zaznaczył Wiesław Raboszuk. - Czekając na otwarcie, przygotowywały dla widzów nowe wystawy czy wydarzenia. Intensywnie działały też w internecie. Wirtualne zwiedzanie, filmy, platformy edukacyjne to tylko przykłady. Dlatego w tym roku pojawiła się nowa kategoria „Muzea w sieci”.

Jak dodała przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jadwiga Zakrzewska, konkurs jest nie tylko docenieniem działalności muzeów, ale też mobilizuje placówki do dalszej pracy.

– Serdecznie dziękuję pracownikom muzeów i instytucji muzealnych na Mazowszu za uczestnictwo w XV konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” - powiedziała Jadwiga Zakrzewska. - Dowodem ogromu pracy, zaangażowania i pomysłowości mazowieckich muzealników było duże zainteresowanie konkursem i rekordowa ilość złożonych wniosków.

Rok 2021, podobnie jak zeszły rok, z powodu obostrzeń wywołanych pandemią COVID-19, był i wciąż jest bardzo trudny.

- Z tego powodu na jeszcze większe uznanie zasługują państwa dokonania, aktywność i organizowane projekty skierowane do szerokiej publiczności - mówiła Jadwiga Zakrzewska. - Namiastkę tego, z największą przyjemnością, mieliśmy szansę poznać i ocenić. Jestem dumna z państwa prac, które są wizytówką wspaniałej promocji naszego Mazowsza. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom konkursu za wkład w rozwój mazowieckich muzeów i wzmacnianie tożsamości regionalnej Mazowsza.

Kapituła konkursowa wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach: najciekawsza wystawa organizowana przez większe muzea, najciekawsza wystawa organizowana przez mniejsze muzea, najlepszy muzealny projekt edukacyjny, najlepszy muzealny projekt otwarty, najciekawsze wydawnictwo muzealne oraz w kategorii „Muzea w sieci”.

Laureaci "Wierzby" w naszym regionie

W kategorii wystawy przygotowane przez mniejsze muzea wyróżnienie otrzymała wystawa „Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt/Diagonally. The KrakArt Group" zorganizowana przez Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W kategorii wystawa przygotowana przez większe muzea drugie miejsce zajęła ex aequo wystawa „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a trzecie miejsce zajęła ex aequo wystawa „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy”, zorganizowana przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W kategorii projekt otwarty drugie miejsce zajął ex aequo projekt „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”, zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

W kategorii wydawnictwo drugie miejsce zajęło ex aequo wydawnictwo „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” pod redakcją Pauliny Szymalak - Bugajskiej, wydane przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie