Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Radomiu. Jak bezpiecznie zbierać grzyby?

Izabela Gajewska-Kopczyńska
archiwum
Małgorzata Gregorczyk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu mówi o tym, jak bezpiecznie zbierać grzyby.

W całym regionie trwa sezon na grzybobranie. W Sanepidzie przy ulicy Okulickiego 9D w Radomiu pracuje grzyboznawca, placówka uruchamia też wystawę edukacyjną na temat grzybów.

Wiele osób zbiera grzyby, Czy zawsze są pewni, że zawartość ich koszyka to grzyby jadalne?

Rzeczywiście, wiele osób lubi spędzać czas w lesie i chodzić na grzyby. Zdarza się, że ktoś nie zna się na grzybach, nie umie odróżnić gatunków jadalnych od niejadalnych i trujących. Wtedy z pomocą przychodzi mu grzyboznawca, który sprawdzi, jakie gatunki grzybów zostały zebrane. Atest wydawany jest na dany gatunek grzybów, oczywiście bezpłatnie. Powinna uzyskać go każda osoba, która handluje grzybami. Ten atest daje kupującemu pewność, że nabył grzyby jadalne.

Co należy zrobić, żeby oddać grzyby pod ocenę grzyboznawcy?

Wystarczy przyjść do siedziby Sanepidu przy ulicy Okulickiego 9D w Radomiu w godzinach od 7.30 do 14. Grzyboznawca wyda atest tylko na grzyby świeże, nie ocenia na przykład grzybów suszonych. Należy wiedzieć, że atest wydaje się na dany gatunek grzybów, i ważny jest on przez 48 godzin. Warto też pamiętać, że nawet sprawdzonych grzybów nie powinny jeść małe dzieci, osoby starsze czy te z chorobami przewodu pokarmowego. Poza tym, grzyby są nietrwałe, więc potrawy z nich powinniśmy spożywać tuż po przyrządzeniu. No i gotować tylko z tych grzybów, które znamy. Co prawda, nie mieliśmy latem zgłoszeń o zatruciach grzybami, ale takie objawy, jak ból brzucha, zawroty głowy, wymioty, biegunka po spożyciu grzybów należy natychmiast zgłosić lekarzowi. To może uratować życie.

Czy można nauczyć się zbierać grzyby?

Na początek warto chodzić na grzybobrania z doświadczonymi grzybiarzami i słuchać ich rad, nie tylko na temat tego, gdzie zbierać grzyby. Także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wraz z dyrekcją Lasów Państwowych zaprasza od 1 września na wystawę „Poznaj Grzyby - Unikniesz Zatrucia”, która będzie udostępniona osobom prywatnym i grupom zwiedzających w godzinach od 8.30 do 18 w siedzibie stacji. Na wystawie prezentowane będą bardzo realistyczne atrapy grzybów w ich naturalnym środowisku w skali 1:1, filmy pozwalające poznać budowę grzybów, ich różnicowanie i zasady bezpiecznego przebywania w lesie. Będziemy rozdawać też materiały edukacyjne. Wystawa będzie czynna do piątku, 9 września, wstęp jest bezpłatny, a grupy zorganizowane prosimy o telefoniczną rezerwację terminu zwiedzania naszej wystawy.

A Pani jada grzyby?

Bardzo lubię zbierać i jeść grzyby, szczególnie kurki, prawdziwki, kozaki czy maślaki. Zawsze dokładnie oglądam grzyby i wkładam do kosza tylko te, które znam. Kiedy wchodzę do lasu, to mam świadomość, że są tam też kleszcze, więc po spacerze dokładnie sprawdzam, czy żadnego nie przyniosłam. Staram się jadać potrawy tylko z tych grzybów, które sama zebrałam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie