MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie "Pamięci radomian" w Resursie było powrotem do najdawniejszej historii Radomia

Barbara Koś
Profesor Jacek Tomczyk  z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił wykład " Radomianie w XI-XIX wieku, czyli czego dowiadujemy się z badań antropologicznych na Piotrówce".
Profesor Jacek Tomczyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił wykład " Radomianie w XI-XIX wieku, czyli czego dowiadujemy się z badań antropologicznych na Piotrówce". Tadeusz Klocek
Resursa Obywatelska wspólnie ze Społecznym Komitetem Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego oraz Zespołem Naukowym do Badań Dziejów Radomia zaprosiła we wtorek na spotkanie "Pamięci radomian...".

Podczas spotkania wykłady wygłosili profesor Dariusz Kupisz - "Cmentarze Radomia w czasach staropolskich" oraz profesor Jacek Tomczyk - Radomianie w XI-XIX wieku, czyli czego dowiadujemy się z badań antropologicznych na Piotrówce".

Jak przypomniał Dariusz Kupisz, w dawnym Radomiu istniało kilka kościołów przy których grzebano umarłych. Cmentarze były przy farze, klasztorze Ojców Bernardynów, klasztorze Panien Benedyktynek, kościele świętego Marcina ( gmach pijarów), kościele świętego Leonarda, który istniał kiedyś na terenie obecnego budynku I LO im. M. Kopernika, kościele świętego Wacława oraz na Piotrówce. Zmarłych chowano w zależności od statusu społecznego. W przypadku Fary była to szlachta, żołnierze, księża oraz zasłużeni mieszczanie, rajcy oraz dzieci. Wokół kościoła świętego Leonarda grzebani byli biedacy, żebracy, włóczędzy. Najbardziej demokratyczny był cmentarz na Piotrówce. Od 1795 roku, kiedy zaczęto tam grzebać radomian,do 1812 roku. spoczęło tam ich ponad 2 tysiące

Profesor Jacek Tomczyk przedstawił założenia projektu, który realizuje na Piotrówce. Do badań antropologicznych wykorzystano 300 szkieletów znalezionych na Piotrówce. Można się dowiedzieć, o m. in. stanie zdrowia mieszkańców i ich statusie społecznym. Źródłem wiedzy dla naukowców są ludzkie kości i zęby.

Podczas spotkania podsumowano wyniki tegorocznej kwesty Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ulicy Limanowskiego. Jak mówił przewodniczący Komitetu, Jerzy Przyborowski, w kweście udało się zebrać ponad 33 tysiące złotych. W zbiórce uczestniczyło 218 wolontariuszy. Pieniądze będą przeznaczone na remont zabytkowego nagrobka Jana Mileyki. Prace mają potrwać od końca 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie