MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawiedliwi wśród narodów świata. Trwa Lapidarium w Resursie

Barbara Koś
– Nie mamy ani jednego przekazu kogoś z 8 tysięcznego tłumu Żydów z getta na Glinicach – mówił Sebastian Piątkowski.  Wszystkich zamordowano w  Treblince
– Nie mamy ani jednego przekazu kogoś z 8 tysięcznego tłumu Żydów z getta na Glinicach – mówił Sebastian Piątkowski. Wszystkich zamordowano w Treblince Barbara Koś
Kolejny dzień Lapidarium poświęcony był radomskim Żydom.

Uczniowie szkół a także wielu historyków i mieszkańców naszego miasta wysłuchało w czwartek wykładu Sebastiana Piątkowskiego: "Zagłada małego świata 1939 - 1945" a także obejrzało filmy o historii żydowskiej społeczności w Radomiu. Sala widowiskowa Resursy była pełna.

Wykład doktora Sebastiana Piątkowskiego z radomskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej poprzedził film "Żydowski Radom" z roku 1938, odnaleziony w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Nakręcony przez nieznanego autora ukazuje życie codzienne Żydów zamieszkałych w rejonie ulic Wałowej, Bóżniczej i Podwalnej.

-Żydzi żyli wśród nas ale czy żyli z nami? - mówił Sebastian Piątkowski, który przedstawił losy radomskiej społeczności żydowskiej od września 1939 roku do roku 1942, w którym hitlerowcy dokonali likwidacja obu radomskich gett.

5 sierpnia 1942 roku przestało istnieć "Małe getto" na Glinicach, a wysiedlenie "dużego getta" w rejonie Starego Miasta nastąpiło w dniach 16-18 sierpnia 1942 roku. W rezultacie ponad 25 tysięcy radomskich Żydów wywieziono do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Wojnę przeżyło bardzo niewielu radomskich Żydów, lecz większość z nich opuściła później miasto.

- Dlatego naszą wiedzę o zagładzie czerpiemy wyłącznie z tych nielicznych relacji - mówił Sebastian Piątkowski. - Nie mamy natomiast ani jednego przekazu kogoś z 8 tysięcznego tłumu Żydów z getta na Glinicach. Wszystkich zamordowano w Treblince.

Zdjęcia, którymi posługiwał się prelegent, pochodzą z roku 1942.

- Robili je żołnierze Wehrmachtu akcentując na nich brzydotę, szarość i brud żydowskich domów i ich mieszkańców - mówił Sebastian Piątkowski.

Spotkanie zakończył pokaz filmu "Radomscy Sprawiedliwi Wśród Narodów świata" przedstawiający doktora Jerzego Borysowicza i Wandę Pawłowską, odznaczonych Medalem "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata", przyznawanym przez Instytut Yad Vashem dla ludzi ratujących Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej.

Program "Lapidarium" na piątek, 5 listopada,

Resursa Obywatelska, ulica Malczewskiego 16:

Godzina 11 - "Nasze miasto"- projekt multimedialny III Liceum Ogólnokształcącego imienia Dionizego Czachowskiego,
godzina 12, "Symbolika cmentarzy żydowskich" wykład Jana Jagielskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego,
godzina 13, "Jehoszua Perle, autor powieści o radomskich Żydach - '"Żydzi dnia powszedniego"- prezentacja multimedialna Elżbiety Zawodnik, Moniki Kamińskiej i uczniów V Liceum Ogólnokształcącego imienia Romualda Traugutta połączona o godzinie 14 z wycieczką po mieście "Śladami Jehoszui Perle,"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie