Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklana wystawa w "Elektrowni" wzbudziła podziw dla artystki z Czech

Barbara Koś
Swoimi pracami Vĕra Vejsová tworzy subtelny, pełen emocji i zachwytu nad przedmiotami o interesującej strukturze świat.
Swoimi pracami Vĕra Vejsová tworzy subtelny, pełen emocji i zachwytu nad przedmiotami o interesującej strukturze świat. Barbara Koś
Kruche formy ze szkła i delikatne rysunki na bibule japońskiej znalazły się na wystawie„Japet - struktura otwarta; powstawanie i ekspresja ruchu” otwartej we wtorek w"Elektrowni".

Autorką prac jest czeska artystka, Vĕra Vejsová a wystawa jest pierwsza częścią jej pracy doktorskiej, której artystka będzie bronić już 17 marca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
- Ta wystawa idealnie wypełniła nasza galerię - mówił podczas wernisażu Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrowni". - Wspaniale wykonane dzieła ze szkła nadają ekspozycji lekkość i ażurową wręcz kompozycję.
Jak podkreślił Zbigniew Belowski wystawa poprzedza uroczystość jaką na pewno stanie się niebawem ustawienie szklanej rzeźby przed budynkiem Elektrowni.

O wystawie mówił profesor Andrzej Markiewicz z Wydziału Sztuki, promotor doktoratu artystki. Jak podkreślił, dzieła prezentowane na wystawie wykonane są technikami mieszanymi: od rysunku na papierze i na płaskim szkle, przez druk wypukły na bibule japońskiej oraz na autorskim papierze czerpanym, do formy przestrzennej wykonanej ze szkła metodą fuzingu.
Fuzing to technika termicznego formowania szkła na formach barwione specjalnymi talkami. Takie szkło można hartować, giąć co daje nam nieograniczone możliwości wykorzystania.

- Eksperymentowanie pozwoliło autorce na działania, efektem których są prace łączące rysunek, malarstwo i rzeźbę. Są one również wyrazem poszukiwania subiektywnej formy plastycznej do określania znaczeń i nowego sposobu notowania ich na płaszczyźnie obrazu, a także w dziele trójwymiarowym - mówił profesor Andrzej Markiewicz.

Swoimi pracami Vĕra Vejsová tworzy subtelny, pełen emocji i zachwytu nad przedmiotami o interesującej strukturze świat.

Jak podkreślił profesor Markiewicz, źródłem artystycznego działania Vĕry Vejsovej pozostaje indywidualna optyka świata, a forma kreacji jest świadectwem niepowtarzalności jej dzieł.

Artystka podziękowała za umożliwienie jej zrealizowana tej wystawy.

Vĕra Vejsová jest pracownikiem dydaktycznym Katedry Wychowania Plastycznego Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku, rzeźby i szkła.
W październiku ubiegłego roku odbyła także miesięczny staż na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Bierze udział w znaczących wystawach ogólnoczeskich, a także międzynarodowych, między innymi we Francji, w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Japonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Polsce. Swoje prace eksponowała na dwunastu wystawach indywidualnych oraz czterdziestu ośmiu pokazach zbiorowych.
Vĕra Vejsová ma imponujący dorobek artystyczny, którego dużą część stanowią formy przestrzenne wykonane ze szkła, a także eksperymentalne prace graficzne. Jej dzieła znajdują się w zbiorach muzeów, galerii i instytucji państwowych w Niemczech i Republice Czeskiej.
Ekspozycja czynna będzie do 24 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie