Szpital w Iłży ma nowy blok operacyjny i oddział chirurgii. Do pracowni trafił również nowoczesny sprzęt

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości goście mieli okazję zwiedzić nowe pracownie i sprzęt w szpitalu w Iłży.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości goście mieli okazję zwiedzić nowe pracownie i sprzęt w szpitalu w Iłży. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Udostępnij:
W poniedziałek, 9 maja w Szpitalu Powiatowym w Iłży oddano do użytku nowoczesny Blok Operacyjny i Dział Chirurgiczny Ogólny

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Radomiu, które jest organem prowadzącym iłżeckiego szpitala, zaplanowana na trzy lata przebudowa i modernizacja Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego Ogólnego była jedną z najważniejszych inwestycji w iłżeckim szpitalu, jednej z dwóch placówek ochrony zdrowia, prowadzonych przez powiatowy samorząd. W ramach prac całkowicie przebudowano pomieszczenia szpitalne, zwiększając komfort pobytu dla pacjentów oraz standard pracy personelu medycznego. Blok Operacyjny zyskał na przykład całkowicie nowy system wentylacji, nowoczesną instalację tlenową, przebudowano sale operacyjne i pooperacyjne, czy w przypadku chirurgii pokoje pacjentów, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz inne pomieszczenia medyczne i techniczne.

– Szpital w Iłży jest bardzo ważnym i potrzebnym miejscem dla mieszkańców powiatu. Warto podkreślić, że przez trzy ostatnie lata przeznaczyliśmy na inwestycje w szpitalu w Iłży ponad 19 milionów złotych, czyli ponad 6,3 miliona rocznie. Wcześniej na inwestycje w szpitalu było wprawdzie 12 milionów złotych, ale przez 11 lat – mówił m.in. Waldemar Trelka, starosta radomski, dziękując wszystkim „prawdziwym przyjaciołom” iłżeckiego szpitala.

– Od ponad trzech lat walczymy o lepszą przyszłość szpitala w Iłży i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli jeszcze bardziej przyspieszyć z inwestycjami - wspominał starosta Trelka.

Mniejsze i większe projekty

Podczas otwarcia o dużych i mniejszych inwestycjach opowiadała dyrektor szpitala Joanna Pionka. – Wsparcie nowych władz powiatu spowodowało, że szpital w Iłży zrealizował też wiele mniejszych, ale bardzo potrzebnych i poprawiających komfort pacjentów i personelu projektów. Wśród nich był chociażby zakup i montaż dwóch wind (osobowej i towarowej) wraz z infrastrukturą, czy zakup, wymiana i montaż nowego zbiornika na ciekły tlen. W tym roku będzie z kolei zmodernizowany magazyn butli tlenowych. Na oba te zadania Wojewoda Mazowiecki przekazał w sumie 600 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji – wyliczała dyrektor Joanna Pionka.

– Z punktu widzenia pacjenta bardzo chciałbym, aby polskie szpitale były doskonale wyposażone i zaopatrzone na bardzo wysokim poziomie i do tego dążymy również w Iłży. Jako lekarz chciałbym, aby takie placówki miały bardzo nowoczesną diagnostykę, bo to jest najważniejsze w leczeniu, aby były dobre zespoły lekarzy i pielęgniarek - wspominał senator ziemi radomskiej Stanisław Karczewski.

Wsparcie z rządu

– Przez wiele lat w mniejszych miejscowościach, jak Iłża nic się nie działo. Szpital był zaniedbany i mówiło się o jego likwidacji. Dziś widzimy jak wielka jest skala inwestycji i jest to realizacja programu PiS równomiernego rozwoju i dbałości również o mieszkańców takich miast jak Iłża - dodał poseł z naszego regionu Marek Suski. Z kolei posłanka Anna Kwiecień dziękowała za wsparcie premierowi rządu Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o przekazaniu trzech milionów złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa właśnie na inwestycję w tym szpitalu.

- To naprawdę ogromna kwota i nie pamiętam, aby takie pieniądze trafiły do Iłży za czasów poprzednich premierów. Bardzo ważne jest to jaka władza jest w samorządzie lokalnym. Bardzo dziękuję panu staroście za to, że potrafi pan zmotywować posłów do ciągłej pracy, co przynosi efekt w postaci tak dużych inwestycji w szpitalach powiatowych. Nie chcemy też tracić białego personelu, chcemy, aby każdy z nich miał dobrą pracę w nowoczesnych i doskonale wyposażonych szpitalach lokalnych - tłumaczyła Anna Kwiecień.

Przemysław Burek, burmistrz Iłży podziękował staroście oraz zarządowi powiatu radomskiego za przeprowadzenie tej inwestycji. Włodarz miasta i gminy dodał, że samorząd przekaże 500 tysięcy złotych na wsparcie inwestycji szpitalnych. Po oficjalnym przecięciu wstęgi uczestnicy uroczystości, zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić zmodernizowane oddziały szpitalne oraz pracownie, wyposażone w nowoczesny sprzęt.

Na co przeznaczyli pieniądze?

Jak wspomina starostwo w Radomiu, od kilku lat w iłżeckim szpitalu są również prowadzone zakupy nowoczesnego sprzętu. Szpital otrzymał na przykład ponad trzy miliony złotych na zakup sprzętu i aparatury medycznej właśnie dla Bloku Operacyjnego i Pracowni Endoskopii z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Dzięki temu szpital zakupił 49 sztuk sprzętu i aparatury medycznej, w tym laparoskop z wyposażeniem za 400 tysięcy złotych, sterylizator niskotemperaturowy za 300 tysięcy złotych czy wideoendoskop z torem wizyjnym do Pracowni Endoskopii za 130 tysięcy złotych. Dział Anestezjologii i Intensywnej Terapii otrzymał nowy aparatu do terapii nerkozastępczej (dofinansowanie na ten cel w wysokości 50 tysięcy złotych przekazała gmina Skaryszew), a do Poradni Ginekologiczno – Położniczej trafił nowoczesny aparat do badań USG.

Ponadto samorząd powiatowy przekazał szpitalowi fundusze na badania profilaktyczne dla mieszkańców w wysokości 101.628,60 oraz przekazał nieoprocentowaną pożyczkę na spłatę zobowiązań wymagalnych w wysokości 1 miliona złotych. Dodatkowo szpital otrzymał dotację z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 400 tysięcy na zakup nowego specjalistycznego ambulansu medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie