Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr i lalki to nasza miłość - mówią młode aktorki Teatru Powszechnego w Radomiu (zdjęcia)

Barbara Koś
- Łączy nas teatr i wielka miłość do lalek – Magdalena Witczak i Paulina Dziuba,( z lewej)
- Łączy nas teatr i wielka miłość do lalek – Magdalena Witczak i Paulina Dziuba,( z lewej) Barbara Koś
.- Łączy nas teatr i wielka miłość do lalek - Magdalena Witczak i Paulina Dziuba, aktorki znane ze sceny Fraszka i sceny dla dorosłych w Teatrze Powszechnym w Radomiu, były w czwartek gośćmi cyklu "Qlturalni" w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Słowackiego 17.
Aktorki przepytywał Tomasz Kądziela
Aktorki przepytywał Tomasz Kądziela Barbara Koś

Aktorki przepytywał Tomasz Kądziela
(fot. Barbara Koś)

Magdalena Witczak, aktorka Teatru Powszechnego i Paulina Dziuba, współpracująca z naszym teatrem, są już znane małym i trochę starszym widzom ze Sceny Dziecięcej Fraszka. A scena dziecięca to specyficzna scena i nie każdy aktor ją wybiera.

Dlatego Tomasz Kądziela, gospodarz "Qlturalnych", poprosił aktorki, aby opowiedziały przybyłej na spotkanie młodzieży z I Liceum Ogółnokształcącego imienia Kopernika, o sobie.

- Dlaczego zajęłyście się właśnie lalkami? - zapytał.

W moim przypadku nie miałam wyboru - mówiła Magdalena Witczak. - Moi rodzice pracują w Teatrze Lalkowym "Baj" w Warszawie": mama jest aktorką, tata - elektrykiem teatru. To jasne, że od dziecka prawie nie wychodziłam z teatru. Zdawania po maturze do szkoły teatralnej na wydział lalkarski było oczywiste.

- Co prawda rodzice nie bardzo akceptowali mój wybór ale zdałam i teraz jestem osobą najszczęśliwszą na świecie - podkreśliła Magdalena Witczak. - Praca w teatrze lalkowym to moja pasja. Gram i wcale nie czuję, że pracuję. O, gdy czasem czuję, wtedy wiem, że coś jest nie tak!

Paulina Dziuba nie miała domowych powiązań z teatrem. Ale jako dziecko, potem nastolatka, bez przerwy bawiła się w teatr..

- Rodzicom i siostrom odgrywałam wciąż scenki teatralne - opowiadała Paulina. - I w I klasie liceum pomyślałam serio, aby zdawać do szkoły teatralnej.

A ja trafiły do Radomia?

- Przygotowywaliśmy właśnie w szkole dyplomowy spektakl "Makbeta", kiedy w internecie pokazała się wiadomość o tym, że teatr w Radomiu otwiera dziecięcą scenę Fraszka - opowiadała Magda. - Wszyscy jak byliśmy w piątkę - dyplomanci, zaprosiliśmy dyrektora Rybkę na premierę "Makbeta". Przyjechał wprawdzie tydzień wcześniej ale obejrzał nas i zaproponował pracę. I tak całą piątką zjawiliśmy się w Radomiu.

Było to kilka lat temu i ta piątka zdołała się już trochę wymienić- co roku, na przykład, Kopciuszek ma nowego Księcia - ale dała dobry początek następcom.

Paulina wysłała CV, które zaakceptowano. Zdecydowała się na razie na współpracę.

- Bo ja wciąż szukam swoje drogi - mówiła Paulina.

Po studiach związała się z Teatrem Gardzienice. Teraz jest członkiem grupy "In Medias Res" Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

" In Medias Res" skupia się na śpiewie z obszaru Morza Śródziemnego.
- Na warsztatach z mistrzami śpiewu, uczymy się pieśni z Korsyki, Sardynii i Sycylii - tłumaczyła Paulina.

Na prośbę słuchaczy zademonstrowała fragment pieśni sycylilskiej, zastrzegając, że w oryginale te pieśni wykonywane są nie solo a przez cztery głosy.

Teatr lalek jest pasją obu pań choć Paulina gra na razie w Radomiu w spektaklach dla dorosłych.

- W teatrze lalek można tam grać, tańczyć, animować, a przede wszystkim mieć kontakt z najwspanialszą publicznością na świecie, jaką są dzieci - mówiły aktorki.

Niedawno, na przykład, na przedstawieniu "Kopciuszka", na scenę weszła czterolatka. Chodziła za Wróżką, powtarzając z uwielbieniem - Jaka jesteś piękna!...

Innym razem mała dziewczynka powtarzała przed "Kopciuszkiem" - a ja się nie boję Wilka…Nie boję się Wilka…I dopiero w połowie "Kopciuszka" zawołała z żalem - "Ale to nie jest Czerwony Kapturek!.."

Najbliższe przedstawienie, w jakim zobaczyć będzie można Magdalenę Witczak, to bajka "Piękna i bestia", której premiera odbędzie się pod koniec kwietnia na scenie Fraszka.

Była też mowa o egzaminach do szkoły aktorskiej. Nie są one wcale łatwe i wymagają wielu umiejętności. Ale warto zdać i ukończyć studia.

- To fantastyczny zawód dający wielką satysfakcję! - podsumowały aktorki, zachęcając młodzież do zainteresowania się jeśli nie od razu teatrem to na początek muzyką, tańcem recytacją i śpiewem.

A może w Radomiu są już ich przyszłe następczynie?

Magdalena Witczak i Paulina Dziuba były jurorkami lutowych "Prezentacji teatralnych", zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w ramach Regionalnego Przeglądu Artystycznego Dzieci i Młodzieży.

Tomasz Kądziela, gospodarz "Qlturalnych", zaprosił obie panie, aby uroczyście wręczyły statuetki i dyplomy laureatom.

Jako pierwszy otrzymał statuetkę zdobywca Grand Prix czyli Teatr "Uśmiech" z Młodzieżowego Domu Kultury a odebrała ją Małgorzata Zarychta - Młynarczyk, opiekunka i reżyser grupy.

Nagrody indywidualne za aktorstwo otrzymały, Michalina Mazur, Emilia Konarska i Kinga Witkowska.

Pozostałym teatrom: Zespołowi "Pobudka" z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 33, "Dudziętom" ze szkoły podstawowej w Ciechlinie, teatrowi "Malutki" z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2, "Świetlikom "z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 15 oraz . "Ośmiornicy" z Publicznego Gimnazjum numer 8, przyznano wyróżnienia.

Czy laureaci "Prezentacji Teatralnych" 2014 pójdą w ślady Magdy i Pauliny?

Magdalena Witczak pochodzi z Warszawy. W latach 2006-2010 studiowała w Akademia Teatralna imienia Aleksandra. Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
W Teatrze Powszechnym w Radomiu gra we wszystkich sztukach od początku istnienia Sceny Dziecięcej Fraszka. Można ją zatem zobaczyć w przedstawieniach: "Kopciuszek" "Tygrys Pietrek", "Królowa śniegu". "Nieznośka i Kmieć" a także "Skrzypek na dachu, "Piaf" "Carmen Latina" oraz "norway. today".

Paulina Dziuba pochodzi z Krakowa. Ukończyła w roku 2010 Państwową Wyższą Szkołę Teatralną imienia Ludwika Solskiego w Krakowie. Uczyła się też w Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Studiu Aktorskim w Krakowie "Lart Studio". Obecnie jest członkiem grupy "In Medias Res" Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Na radomskiej scenie można ją zobaczyć w "Zbrodni i karze", "Moralności Pani Dulskiej" i "Siedmiu lekcjach dla zmarłych"

-Zapraszamy do nas ponownie - mówił Tomasz Kądziela.
-Zapraszamy do nas ponownie - mówił Tomasz Kądziela. Barbaar Koś

-Zapraszamy do nas ponownie - mówił Tomasz Kądziela.
(fot. Barbaar Koś)

Paulina Dziuba pięknie zaśpiewała fragment pieśni sycylijskiej.
Paulina Dziuba pięknie zaśpiewała fragment pieśni sycylijskiej. Barbara Koś

Paulina Dziuba pięknie zaśpiewała fragment pieśni sycylijskiej.
(fot. Barbara Koś)

- Zachęcamy was do zajęcia się teatrem - mówiły licealistom aktorki
- Zachęcamy was do zajęcia się teatrem - mówiły licealistom aktorki Barbara Koś

- Zachęcamy was do zajęcia się teatrem - mówiły licealistom aktorki
(fot. Barbara Koś)

Młodzież "Kopernika" bila aktorkom brawa.
Młodzież "Kopernika" bila aktorkom brawa. Barbara Koś

Młodzież "Kopernika" bila aktorkom brawa.
(fot. Barbara Koś)

A to laureatki indywidualnych wyróżnień aktorskich podczas "Prezentacji teatralnych 2014" od lewej : Michalina Mazur, Emilia Konarska
A to laureatki indywidualnych wyróżnień aktorskich podczas "Prezentacji teatralnych 2014" od lewej : Michalina Mazur, Emilia Konarska i Kinga Witkowska.
: Barbara Koś

A to laureatki indywidualnych wyróżnień aktorskich podczas "Prezentacji teatralnych 2014" od lewej : Michalina Mazur, Emilia Konarska i Kinga Witkowska.
:
(fot. Barbara Koś)

Grand Prix dla teatru "Uśmiech" odbiera z rąk aktorek Małgorzata Zarychta - Młynarczyk, opiekunka teatru.
Grand Prix dla teatru "Uśmiech" odbiera z rąk aktorek Małgorzata Zarychta - Młynarczyk, opiekunka teatru. Barbara Koś

Grand Prix dla teatru "Uśmiech" odbiera z rąk aktorek Małgorzata Zarychta - Młynarczyk, opiekunka teatru.
(fot. Barbara Koś)

A to laureaci kolejnego wyróżnienia:"Świetliki"”z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 15.
A to laureaci kolejnego wyróżnienia:"Świetliki"”z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 15. Barbara Koś

A to laureaci kolejnego wyróżnienia:"Świetliki""z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 15.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie