Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ostatni akcent obchodów 100 - lecia urodzin Wojciecha Fangora - Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zakupiło jego obraz

Barbara Koś
Symbolicznego odsłonięcia obrazu dokonał wicemarszałek Rafał Rajkowski podczas spotkania w muzeum, w środę, 21 grudnia w sali Malczewskiego.  Jak powiedział dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk  - to ostatni akcent obchodów 100 - lecia urodzin Wojciecha Fangora.
Symbolicznego odsłonięcia obrazu dokonał wicemarszałek Rafał Rajkowski podczas spotkania w muzeum, w środę, 21 grudnia w sali Malczewskiego. Jak powiedział dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk - to ostatni akcent obchodów 100 - lecia urodzin Wojciecha Fangora. Muzeum Malczewskiego Facebook
Dzięki wsparciu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się wylicytować "Portret matki" z 1942 roku autorstwa Wojciecha Fangora. Dzięki temu Dział Sztuki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wzbogacił się o kolejną pracę tego malarza.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zakupiło obraz Wojciecha Fangora

Symbolicznego odsłonięcia obrazu dokonał wicemarszałek Rafał Rajkowski podczas spotkania w muzeum, w środę, 21 grudnia w sali Malczewskiego. Jak powiedział dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk - to ostatni akcent obchodów 100 - lecia urodzin Wojciecha Fangora.

O obrazie mówiła Magdalena Nosowska z działu sztuki muzeum.

Dzieło przedstawia matkę artysty, Wandę z Chachłowskich. Dzięki jej zamiłowaniu do sztuki, młody Fangor wszedł na drogę kształcenia artystycznego. „Portret matki” pochodzi z 1942 roku, ze studenckiego etapu twórczości artysty, gdy był on uczniem profesora Tadeusza Pruszkowskiego.

- Wczesna praca artysty rozbudowuje naszą kolekcję i poszerza jej przekrojowość, pokazując ewolucję i rozwój twórczości Wojciecha Fangora - podkreślała Magdalena Nosowska.

Jak przypomniała, w muzeum znajduje się już dziesięć obrazów Fangora, które reprezentują ewolucję twórczości artysty.

To dzieła zatytułowane " M 18 ( 1968), "M 34" (1970), "M 39 "(1973), "M 43" (1969) oraz przykłady obrazów telewizyjnych "Pavarotti" (1981) i "Skiers" (1982) a także kolaż z późnych lat 80. "Volvo Truck" (1988).

Cykl "M" zawierający w sumie 34 płótna powstał specjalnie na indywidualną wystawę artysty w The Solomon R. Guggenheim Museum. Artysta kontynuował w cyklu swoją koncepcję pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, która rozciąga się między płótnem a widzem i zasadza się na naturalnych funkcjach aparatu optycznego. Obrazy te nie są ograniczone ramami, stanowią otwarte kompozycje, które pulsują ruchem i kolorem.

Jak pisali krytycy - ta umiejętność Fangora polega na tym, że potrafi on uzyskać pulsowanie kolorów w stopniu, który prawie powoduje ból, kiedy się na nie patrzy. Ale kiedy oko przyzwyczai się do tego efektu, odkrywamy harmonijną konstrukcję jego abstrakcyjnych kształtów (przeważnie w kształcie ameby lub kół) i ostateczny efekt jest olśniewającą i piękną lekcją tworzenia sztuki optycznej, w jej najgłębszej i najbardziej lirycznej postaci.

Właśnie te "migające" obrazy Muzeum imienia Jacka Malczewskiego pokazało 23 września, na Noc Muzeów - "Równonoc: Fangor w technikolorze".

Wrażenia były niesamowite, tym bardziej, że wszystkich przybywających witał mapping na budynku muzeum, zatytułowany "Fangor w technikolorze", a podczas projekcji można było obejrzeć obrazy artysty i jego zdjęcia portretowe.

Po wejściu widzów nastąpiło otwarcie wystawy malarstwa Wojciecha Fangora ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego, którą
przygotowali pracownicy działu sztuki muzeum: Magdalena Kołtunowicz oraz Damian Jendrzejczyk.

W sumie pokazanych zostało 9 obrazów, a wystawie towarzyszył wykład Katarzyny Jankowskiej – Cieślik: „Życie i twórczość Wojciecha Fangora”.

Była to już druga w tym roku, tym razem jesienna, odsłona Nocy Muzeów. Poświęcono ją postaci i twórczości wybitnego malarza, Wojciecha Fangora. Rok 2022 został ogłoszony bowiem rokiem tego wielkiego twórcy, muzeum organizując imprezę wpisało się zatem w uroczyste obchody Roku Fangora.

Przypomnijmy, że w obchody 100 rocznicy urodzin Wojciecha Fangora włączyło się też Mazowiecie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia prezentując w dniu 15 listopada, a więc w dzień urodzin malarza, wielką ekspozycję jego dzieł, zatytułowaną "Dziś są moje urodziny".

Ekspozycja, którą można jeszcze obejrzeć w Elektrowni,do 5 lutego 2023 roku, zawiera blisko 50 rzadko prezentowanych prac, które były bardzo osobiste dla twórcy. Pokazują ludzi, którzy byli obok niego, i miejsca, które odegrały w jego życiu znaczącą rolę.

Prezentację uzupełniają fotografie przedstawiające Wojciecha Fangora wykonane przez Czesława Czaplińskiego, polskiego fotografika zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych.

Wystawa jest bardzo czytelna w odbiorze: na fotogramach umieszczone są słowa Fangora charakteryzujące dany okres twórczości a zaraz obok obrazy z tego właśnie okresu. Dlatego można łatwo prześledzić losy artysty, począwszy od pierwszych lat twórczości, poprzez jego pobyt w Stanach Zjednoczonych, aż do momentu powrotu i towarzyszącego mu ostatniego etapu malarstwa.

Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1966–1999 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. W 1999 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Błędowie k. Grójca, gdzie w starym młynie stworzył swoją pracownię. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką, rzeźbą oraz tworzył formy przestrzenne.

W 1970 roku Wojciech Fangor został pierwszym i jak do tej pory jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na świecie m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bardzo ważne dzieła znajdują się też w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wojciech Fangor, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów na świecie, zmarł 25 października 2015 roku w Warszawie. Miał 92 lata.

Zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie