Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa obwodnicy Lipska. Nową trasą mamy pojechać już za rok. Zobacz najnowsze zdjęcia z placu budowy

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Budowa obwodnicy Lipska przebiega zgodnie z harmonogramem. Trasą mamy pojechać już za rok.
Budowa obwodnicy Lipska przebiega zgodnie z harmonogramem. Trasą mamy pojechać już za rok. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Trwają intensywne pracy przy budowie obwodnicy Lipska. Na miejscu bezustannie pracuje ciężki sprzęt, przy pomocy którego powstaje zupełnie nowa, licząca około 6,4 kilometra trasa. Roboty postępują bardzo sprawnie. Na niektórych odcinkach kładzione są już ścieralne warstwy asfaltu, powstają też kolejne obiekty inżynieryjne, nasypy czy kanalizacje deszczowe. Zgodnie z umową, nową trasą będzie można przejechać już za rok. Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum Lipska, a także ułatwi podróżnym sprawny przejazd przez tę część regionu radomskiego. Zobaczcie nowe zdjęcia z budowy.

Budowa obwodnicy Lipska nabiera tempa. Nową trasą mamy pojechać już za rok

To jest zdecydowanie największa inwestycja na tym terenie w XXI wieku. Koszt budowy obwodnicy Lipska, którą realizuje firma Budimex, to koszt niemal 110 milionów złotych. W tę kwotę nie są wliczone prace projektowe, podczas których powstało kilka wariantów objazdu miasta, a także inne konieczne przedsięwzięcia z nią związane. Wartość całkowita kontraktu to więc niemal 152 miliony złotych.

Przypomnijmy, że umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy została podpisana jeszcze pod koniec 2020 roku. Uzyskanie wszystkich pozwoleń jednak trwało. Na początku lipca 2023 roku wojewoda mazowiecki podpisał ostatnią, czwartą decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Lipska. Niedługo potem roboty mogły się zacząć na dobre. Teren został przeszukany przez saperów i archeologów, po czym firma Budimex mogła wjechać ciężkim sprzętem.

Wykonana została wycinka drzew, przeprowadzono większość podstawowych robót ziemnych, a także usuwane są bądź już usunięto, kolizje wodociągowe, elektryczne i teletechniczne. Ponadto, na niektórych odcinkach, kładzione są już warstwy asfaltu, powstają kolejne obiekty inżynieryjne, nasypy czy kanalizacje deszczowe.

O budowie obwodnicy pisaliśmy wielokrotnie:

Obwodnica Lipska po zachodniej części miasta

Trasa o długości 6,4 kilometra poprowadzona jest w układzie północ-południe, po zachodniej stronie Lipska. Początek obwodnicy znajduje się około 350 m na północ od skrzyżowania z drogą wojewódzką numer 754. Koniec około 500 metrów od nowego przebiegu drogi wojewódzkiej numer 747. Jednocześnie drogowcy zapewniają, że zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Budowa obwodnicy Lipska to zwieńczenie wieloletnich starań samorządu miejskiego dotyczących tej inwestycji. Liczne spotkania, konsultacje sprawiły, że już za około półtora roku mieszkańcy i przejezdni będą mogli korzystać z nowoczesnej, komfortowej i przede wszystkim bezpiecznej drogi. Obwodnica Lipska realizowana jest w ramach rządowego programu 100 obwodnic.

Nowa trasa wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta

Głównym celem budowy obwodnicy Lipska jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową numer 79. Działanie to jest powiązane również z realizacją innego obejścia miejscowości bardziej na północ, czyli obwodnicy Zwolenia. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Lipsku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się z Warszawy. Będzie stanowić również uzupełnienie przebudowanego ciągu drogi wojewódzkiej numer 747.

Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy obwodnicy Lipska:

Budowa obwodnicy Lipska przebiega zgodnie z harmonogramem. Trasą mamy pojechać już za rok.

Trwa budowa obwodnicy Lipska. Nową trasą mamy pojechać już z...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie