Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy dni wspaniałej zabawy! Jedlińsk zaprasza na "Ścięcie Śmierci"

Barbara Koś
W tym roku "Jedlińskie Zapusty" będą trwały aż trzy dni! Centralnym punktem "Zapustów" stanie się oczywiście widowisko "Ścięcie śmierci".

Program Jedlińskich Zapustów

Trzy dni wspaniałej zabawy! Jedlińsk zaprasza na
internet

(fot. internet)

Program Jedlińskich Zapustów

Niedziela, 6 marca, godzina 15 - - "Kusa niedziela" - sala OSP, ulica Warszawska - bal karnawałowy dla mieszkańców i zaproszonych gości. Godzina 15,10 - występ Wojciecha Ługowskiego, aktora z Teatru Powszechnego z Radomia, godzina 15,35 - program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Jedlińska, godzina 16 - występ Doroty Bębenek z Krakowa z zespołem,, Biesiada", godzina 17,05 - konkurs z nagrodami na najlepiej ucharakteryzowaną postać, godzina 17,30 - występ zespołu muzycznego działającego przy Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej.

Poniedziałek, 7 marca, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jedlińsku: godzina 10,45 - Małe formy teatralne prezentowane w ramach konkursu przez młodzież z placówek oświatowych z terenu gminy, godzina 12,30 - spektakl teatralny "Na Dworze Yoricka" w wykonaniu absolwentów wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie.

Wtorek, 8 marca, "Kusy Wtorek" - rynek w Jedlińsku. Godzina 12. -Przejęcie władzy przez postaci widowiska od urzędującego Wójta Gminy, godziny 12,10 - 13,40 - Występy kapeli ludowych, godziny 13,40 - 13,55 - występ uczniów ze szkoły z prezentacją widowiska nawiązującego do tradycji, godziny 13,55- 14,15 występ Diany Michalewskiej, godziny 14.15 - 14.35 - występ Marleny Gumińskiej, godzina 14,45 - występ zespołu Abba Show, godzina 15,30 - występ Włodzimierza Mancewicza, aktora Teatru Powszechnego. Godzina 15,50 rozpoczęcie i powitanie gości przybyłych na widowisko plenerowe Ścięcie Śmierci, godzina 16 - widowisko plenerowe "Ścięcie Śmierci".godzina 16,40 - Abba Show, godzina17,25 - występ Marleny Gumińskiej, godzina 17,50 -występ zespołu Boney M Show.

- Jeszcze sto lat temu zakończenie karnawału w Jedlińsku trwało trzy dni - mówi Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku. - Była kusa niedziela, kusy poniedziałek i wreszcie kusy wtorek. Postanowiliśmy w tym roku powrócić do tej tradycji.

Dlatego w niedzielę, 6 marca w Jedlińsku odbędzie się bal karnawałowy. Wystąpi aktor Teatru Powszechnego w Radomiu, Wojciech Ługowski oraz Dorota Bębenek z zespołem Biesiada. Odbędzie się też konkurs z nagrodami na najlepiej ucharakteryzowaną postać.

W poniedziałek, 7 marca, zorganizowany zostanie konkurs dla placówek oświatowych na małe formy teatralne oraz spektakl teatralny "Na dworze Yoricka" w wykonaniu absolwentów PWST w Krakowie.

Najwięcej atrakcji zaplanowano na wtorek, 8 marca. Już od rana na rynku w Jedlińsku nie zabraknie występu kapel ludowych, zespołów młodzieżowych oraz zespołów Abba Show i Boney M Show. Na rynku staną: kiermasz rękodzieła ludowego i stoisko filatelistyczne. Można będzie też skorzystać z przejażdżki konnej.

Kulminacyjny punkt programu to widowisko plenerowe "Ścięcie Śmierci" .

Widowisko to głęboko zakorzenione w tradycji miejscowości, jest jedynym tego rodzaju obrzędem ludowym w Polsce, odbywające się corocznie w ostatni wtorek karnawału.
Jego treść jest niezmienna od lat.

O czym jest Ścięcie Śmierci?

Śmierć upiwszy się w kusaki zgubiła kosę w Tocznem - na łąkach Jedlińska nad rzeką i śpi na łące pod Spaloną Groblą. Tam wyrusza po nią ekipa mieszczan prowadzona przez Kantego. Mocno wiąże ją postronkami, a następnie w triumfalnym pochodzie prowadzi na rynek.
Powiadomiony o złapaniu śmierci burmistrz wraz z ławnikami oczekują w rynku na przybycie niezwykłego orszaku.

Rozpoczyna się rozprawa sądowa. Gawiedź oskarża śmierć. Po wysłuchaniu oskarżeń sąd wydaje wyrok, wzywa kata. Kat zajmuje miejsce na placu, dobywa miecza i groźnie przemawia. Po skończonej mowie ścina Śmierci głowę, z której sypie się popiół, a z fałdów śmiertelnej koszuli wyskakuje czarny kot - wyobrażenie duszy.

Kat wkłada zwłoki śmierci na sanie, które ciągną dzieci i dorośli. Objechawszy osadę, dostarczają zwłoki burmistrzowi celem spisania aktu zgonu.
Po spisaniu aktu sprawiają śmierci pogrzeb w karczmie - bawiąc się i tańcząc do północy.

Wszystkie postaci, w tym również kobiece grane są przez mężczyzn. Najliczniejszą grupa przebierańców są diabły. Są również: para młodych, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, liczna grupa żydów i prostego ludu, cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych barwnych postaci.

Obecnie widowisko odbywa się według wierszowanego XIX - wiecznego opisu autorstwa księdza Jana Kloczkowskiego, ale w swej obecnej formie odbiega od dawnego zwyczaju.

Wstęp na wszystkie imprezy wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie