MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie radomskiej "samochodówki" masowo oddali krew

/wit/
Maciej Kucharski z klasy 3 za krew oddał już piąty raz  w życiu. – Cieszę się, że mogę pomóc komuś w potrzebie - zaznaczył.
Maciej Kucharski z klasy 3 za krew oddał już piąty raz w życiu. – Cieszę się, że mogę pomóc komuś w potrzebie - zaznaczył. archiwum szkoły
Kolejny raz udowodnili, że chętnie pomagają innym. Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu w piątek wzięli udział w zbiórce krwi w siedzibie swojej szkoły i ambulansie zaparkowanym przy Placu Konstytucji 3-go Maja.

Kto może oddać krew?

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą możesz zostać jeśli masz 18-65 lat, ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, zapoznasz się z "informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców" i wypełnisz specjalny kwestionariusz, jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
Krew można oddawać także w siedziba RCKiK w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 42. Rejestracja jest czynna w poniedziałki i środy od 7 do 14, we wtorki od 7 do 18, czwartek i piątek zaś od 7 do 13.

Do zbiórki włączyło się 39 uczniów radomskiej "Samochodówki". Większość, to doświadczeni krwiodawcy, którzy systematycznie decydują się na gest prosto z serca.

Wśród stałych krwiodawców znaleźli się między innymi: Maciej Kucharski z klasy 3 za, który krew oddał piąty raz oraz Dawid Borowski z klasy 3b technikum, który do zbiórki włączył się już ósmy raz.
14 uczniów na szlachetny gest zdecydowało się po raz pierwszy w życiu.

- Chcemy wspomóc ofiary wypadków, wymagających transfuzji - podkreślili nowi krwiodawcy.
O tym, że zbliża się czas wzmożonego zapotrzebowania na krew i jej składniki systematycznie informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

- Latem dochodzi do wielu wypadków, nie pracują szkoły i uczelnie, trudniej też o stałych krwiodawców, bo wyjeżdżają na urlopy - mówi Józef Waniek, dyrektor Centrum przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.
Krwi nie da się zgromadzić na zaś, można jedynie pozyskać określony jej zapas.

- Ma ona określoną ważność, w zależności od czynnika konserwującego 35 bądź 42 dni. Ponieważ jest cennym lekiem, którego nie można niczym zastąpić apelują o nią szpitale i kliniki. To od ludzi dobrej woli zależy czy nikomu w potrzebie nie zabraknie tego najcenniejszego z leków - mówi Józef Waniek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie