Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie sprzątali groby ewangelików

Barbara Koś
Zabytkowe groby na cmentarzu ewangelickim sprzątali w poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych razem z kolegami z partnerskiej szkoły Heinz-Nixdorf Realschule z Bueren.
Zabytkowe groby na cmentarzu ewangelickim sprzątali w poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych razem z kolegami z partnerskiej szkoły Heinz-Nixdorf Realschule z Bueren. M. Skorupa
Uczniowie "Ekonomika" i szkoły z Bueren w Niemczech sprzątali groby ewangelików i spotkali się z byłymi więźniami.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, razem z goszczącymi w naszym mieście młodymi Niemcami z partnerskiej szkoły Heinz-Nixdorf Realschule w Bueren, sprzątali w poniedziałek zabytkowe groby na cmentarzu ewangelickim w Radomiu.

Młodzież usunęła liście z grobów rodzin Tochtermanów, Karschów, Wickenhagenów, Pinno, Arnekkerów, Lorentzów, Pentzów i innych zasłużonych rodów radomskich. Groby zostały wyczyszczone i wymyte. Uprzątnięto także alejki.

OD 2003 ROKU

Jak przypomniała towarzysząca młodzieży Bożena Błaszczyk-Ziętek, opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego, obie szkoły opiekują się ewangelicką nekropolią od 2003 roku. Organizują akcje sprzątania, wydały też folder o cmentarzu oraz płytę - cegiełkę z kolędami w językach polskim i niemieckim, z której zysk przeznaczono na ratowanie cmentarza.

Uczniowie "Ekonomika" i Heinz-Nixdorf Realschule z Bueren uporządkowali w poniedziałek również grób - pomnik więźniów obozów koncentracyjnych przy ulicy Limanowskiego.

- Radomski zarząd Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych wystąpił z propozycją, aby uczniowie naszych partnerskich szkół wspólnie objęli opieką pomnik-mogiłę więźniów obozów koncentracyjnych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego oraz kaplicę świętego Maksymiliana Kolbe w dolnej części kościoła garnizonowego - mówi Bożena Błaszczyk-Ziętek.

WZRUSZAJĄCE SPOTKANIE

W miniony piątek uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, razem z niemieckimi kolegami, spotkali się w kaplicy Maksymiliana Kolbe z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych mieszkającymi w Radomiu: Romanem Stefańskim, Jadwigą Marzec, Jadwigą Kuśmierz, Dominiką Jędrzejczak, Kazimierą i Kazimierzem Błażewiczami.

- Było to niezwykle wzruszające spotkanie. Uczniowie z Bueren i Radomia ustawili się w kolejce, żeby zadawać pytania - opowiada Bożena Błaszczyk-Ziętek.
Podobne spotkanie było wiosną 2008 roku w Bueren; młodzież niemiecka rozmawiała z polskimi więźniami obozów koncentracyjnych. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy ze szkołą Stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk, które zostało założone przez niemieckich katolików w 1973 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie